• БРЗО И РАЗЛИЧНО РЕШЕНИЕ ЗА ПЕЧАТЕЊЕ НА ТЕКСТИЛ ЗА ВАШИОТ ПРИЛАГОДЕН БИЗНИС

  UniPrint DTF печатач

  Предности на печатењето DTF

  DTF или печатењето директно на филм е револуционерна технологија за печатење што ви овозможува да направите пренос на дизајни на памук, полиестер, мешавини од памук и поли или да речеме на секаков вид материјална облека.Дозволете ни да погледнеме неколку предности на печатењето DTF подолу.

  ● Без предтретман

  Со печатење DTF, не треба да се грижите за процесите на предтретман и сушење.Печатачите директно на филм печатат директно на филм.Последователно, тој отпечаток го пренесувате на вашата облека со помош на топло-топлив лепило во прав и машина за термичка преса.Бидејќи филмот за печатење го пренесува дизајнот директно на облеката, нема потреба од никаков прелиминарен третман.

  ● Мулти-текстил печатење

  DTF печатачот ви овозможува да печатите различни материјали за облека.Печатачот може да печати на памук, најлон, кожа, полиестер и мешавини 50/50.Како резултат на тоа, луѓето користат печатачи DTF за приспособување на маици, панталони, фармерки, капи, дуксери и други облеки.Исто така, ова печатење е погодно и за темна и за бела облека.

  ● Брз процес на печатење

  Како што споменавме погоре, печатачот DTF прави отпечатоци на филм.И потоа го пренесувате тој дизајн на ткаенина.Бидејќи печатењето DTF не вклучува чекори за предтретман, процесот на производство станува побрз.Можете да присвоите повеќе нарачки за печатење со DTF печатач бидејќи времето на производство значително се намалува.

  ● Трајност

  Печатачите директно на филм произведуваат долготрајни отпечатоци без оглед на употребениот текстилен материјал.Се разбира, печатењето DTG нуди меко чувство на рацете, но печатењето DTF е поиздржливо.Печатењето DTF не пука или се лупи лесно, што ја прави вашата облека подготвена за тешка употреба.Покрај ова, печатењето DTF лесно се мие.

  ● Печатење во повеќе бои

  Може да постигнете живописно печатење во боја со DTF печатач.Печатачот има конфигурации CMYK+White или CMYK+Fluo (жолта/розова/портокалова/зелена) + бело мастило.Следствено, можете да испечатите повеќе бои на вашата облека.Со привлечни комбинации на бои, можете да ја зголемите естетската вредност на вашата облека.Тоа на крајот ќе ја зголеми вредноста на вашиот производ.

  Предни карактеристики на печатачот UniPrint DTF

  ● Глава за печатење на Epson

  UniPrint DTF печатачите прифаќаат оригинални глави за печатење Epson i3200-A1.Моделот на печатач DTF UP-DTF 602 доаѓа со глави за печатење Epson i3200-A1 2PCS.Додека моделот на печатачот, UP-DTF 604 има глави за печатење Epson i3200-A1 4PCS.Главата за печатење Epson i3200-A1 е позната по својата точност, високиот квалитет на сликата и долговечноста.

  Оригинална глава за печатење EPSON I3200-A1
  RIPRINT RIP софтвер

  ● Софтвер RIIN

  Печатачот директно на филм на UniPrint доаѓа со софтверот RIIN и Print Exp за да ви овозможи контрола врз квалитетот на боење и печатење.Софтверот ги конвертира дигиталните слики развиени во Illustrator и Photoshop во растерски слики.Исто така, управува со профилирањето на бојата, нивото на мастило и големини на капки.

  ● Систем за циркулација на бело мастило

  Со континуирано печатење, печатачите добиваат проблеми со остатоци од мастило во нивните цевки за мастило и глави за печатење.UniPrint DTF печатачот има систем за автоматска циркулација на бело мастило и функција за мешање со мешање.Тие го спречуваат затнувањето на белото мастило и обезбедуваат соодветна ликвидност и боја на мастилото да излезат.Циркулацијата на белото мастило го разбранува мастилото и го продолжува животниот век на прскалките за главите за печатење.

  Систем за циркулација на бело мастило
  Увезена THK Linear Mute Guide Rail

  ● Увезена THK Linear Mute Guide Rail

  UniPrint печатачот директно на филм доаѓа со увезена THK линеарна шина за исклучување.Водечката шина обезбедува директно линеарно движење и ви помага да добиете стабилно печатење.Водечката шина нуди и подобро монтирање и помазни движења за главите за печатење кои природно го подобруваат квалитетот на печатењето.

  ● Системи против судир

  UniPrint DTF печатачот доаѓа со системи против судир на двете страни на кочијата.Тие спречуваат судир на главите за печатење за време на процесот на печатење.Штом кочијата ќе се судри со препрека, тој автоматски ќе застане.Тоа ќе ги намали вашите трошоци за одржување до одреден степен.

  Системи против судир

  Видео/ Параметар/Предност во компонентите

  Видео
  Параметар
  Предност во компонентите
  Видео

  UniPrint Комерцијален DTF печатач
  DTF, или Direct-to-Film, е единствена технологија за печатење што ви овозможува да испечатите дизајн на филм, а потоа да го пренесете во текстил.Со DTF печатач, можете лесно да печатите на памук, обработена кожа, полиестерска кожа и мешавини 50/50.Печатењето работи добро и на темна и на бела облека.Најдоброто нешто за печатењето DTF е што добивате брз излез бидејќи нема процес на предтретман.Понатаму, DTF печатењето покажува одлична отпорност на миење.Печатењето DTF ви овозможува да ги направите вашите маици, ранци, дуксери, капи и други предмети за облека привлечни и повредни.

  Параметар
  Параметри на печатачот DTF
  Модел на печатач UP-DTF 602 UP-DTF 604
  Глави за печатење Epson i3200-A1 2PCS Epson i3200-A1 4PCS
  Ширина на печатење 60CM МАКСИНА ШИРИНА
  Брзина на печатење 4PASS 16㎡/H 4PASS 28㎡/H
  6PASS 13㎡/H 6PASS 21㎡/H
  8PASS 10㎡/H 8PASS 14㎡/H
  Тип на мастило Текстилно пигментно мастило
  Боја на мастило CMYK + Бело CMYKW или CMY K+Fluo (жолта/розова/портокалова/зелена) + бела
  Апликација Текстилна облека со различна ткаенина како маици.Худици, панталони, фармерки или капи итн
  Софтвер Печати Exp/RIPRINT
  Јазици за работа англиски, кинески.
  Оперативен систем Windows WIN7/WIN8/WIN10 (32bit/64bit)
  Интерфејс Мрежен интерфејс
  Формат на слика Png, Jpg, Tiff, Eps, Pdf
  Напон/Моќност 800W, AC110/220V, 50~60HZ, 10A
  Работна околина Температура: 20~30°C.Влажност: 40~70% (без кондензат)
  Големина/тежина на машината L 1720*Ш 860*В 1580мм/160кг
  Големина/тежина на пакување L 1820*Ш 820*В 720мм/180кг
  Параметри на машината за тресење на прав DTF
  Напон AC110/220V,50~60HZ
  Моќ 3000 W 5000 W
  Бучава Просечно 30db
  Температура Температура: 0~400°C (прилагодлива)
  Големина/тежина на машината L 1300*Ш 920*В 1220мм/120кг L 1930*Ш 900*В 1130мм/180кг
  Големина/тежина на пакување L 1380*Ш 960*В 1230мм/150кг L 1970*Ш 950*В 1290мм/200кг
  Предност во компонентите
  КОНТРОЛНА КУТИЈА
  функција за греење и вшмукување воздух.водич бенд.прашок за тресење, функција на прав и така натаму
  ESPON I3200 Глава за печатење
  Брзината е поголема и заштедува време, точноста на печатење може да достигне 2400 dpi, зборовите со големина од 0,5 mm се јасни и остри, квалитетот на сликањето е одличен, а прецизноста на печатењето е висока.
  СИСТЕМ ПРОТИВ СУДИР
  Уред против судир од двете страни на кочијата.ефикасно ја штити главата за печатење од судир
  ФИЛТЕР БЕЛО МАСТО
  Целосно филтрирајте ги нечистотиите, правејќи го мастилото понежно и помазно
  УРЕДОТ ЗА ПОВРЗУВАЊЕ НА ПРЕС РАЧКАТА
  Уред за поврзување со шипка на предната и задната преса, едно лице за да ја заврши замената на материјалите без грижа.
  СТАК НА МАСТИЛО
  Станицата за подигање и мастило со двојни глави е направена од ЦПУ, точно и ефикасно цицање мастило и гребење мастило.
  Предни и задни грејни плочи
  Предните и задните грејни плочи го сушат филмот за да го спречат филмот да биде влажен одреден временски период, а исто така овозможува мастилото подобро да се фиксира на филмот, без капки масло и вода.
  Гумено тркало за преса
  Гумено тркало за печатење со висока густина, без деформација, без истегнување, прецизност на филмот до 0,1 мм.
  Детектор за хартија
  Опремен со детектор за хартија, лесно се реализира без надзор.
  серво мотор
  Ефикасно ги намалува грешките, ја контролира бучавата од системот и ја обезбедува точноста на системот за пренос
  Морон за заграда
  Може да го направи печатачот постабилен и да не тресе при работа, така што печатениот производ е попрецизен.
  Вентилатор за ладење
  Може да ја излади долготрајната матична плоча.

  Како работи печатењето DTF

  Опис на тек на процесот Чекор по чекор

  Пред да разговараме за процесот на печатење директно на филм, да научиме за предусловите.Ви требаат следниве работи за успешен процес на печатење DTF:

  ● DTF печатач
  ● Филмови
  ● Машина за тресење прав
  ● Леплив прав
  ● мастило за печатење DTF
  ● Загрејте го притиснете

  DTF-1 Подгответе дизајн

  Чекор 1: Подгответе дизајн

  Како и секој метод на печатење, треба да нацртате дизајн за печатење DTF.Можете да креирате која било шема за дизајн врз основа на вашите преференции или трендови.За да го креирате дизајнот, можете да користите кој било стандарден графички софтвер како Photoshop, Illustrator итн.

  UniPrint DTF печатачот има вграден софтвер RIIN.Ви помага да конвертирате jpg, pdf, PSD или tiff слики во PRN-датотеки.Потоа, софтверот Printexp ја чита датотеката PRN и му овозможува на печатачот DTF да печати.

  Печатење DTF-2

  Чекор 2: Печатење на дизајнот на филмот

  Печатачот UniPrint DTF печати дизајн/лого на PET филмот (широчина од 60 cm).Добивате 100 метри филм по ролна.Вметнете го филмот во фиоката за печатачот и притиснете ја командата Печати.Печатачот ќе го испечати дизајнот на вашиот PET филм.

  Бидејќи печатачот UniPrint DTF доаѓа со CMYK+ W или CMYK+Fluo (жолта/розова/портокалова/зелена) + конфигурации за бои со бело мастило, можете да печатите дизајни со повеќе бои.

  Меѓутоа, при печатењето DTF, ние печатиме дизајни со бел слој.Понатаму, сликата на филмот треба да биде огледална слика за да може точно да се појави на ткаенината.

  Белиот под основен слој на врвот на боите е клучен.Белиот слој подобро го фаќа пудрата.Помага во адхезијата на дизајнот на облеката.Без разлика дали печатите светла или темна облека, сепак ви предлагаме да користите бел слој.

  ДТФ-3 ПРАШОТ ТРЕСЕЊЕ

  Чекор 3: Правење и загревање во прав

  Овој процес вклучува прашкање, а потоа и загревање на PET филмот за да може отпечатокот правилно да се залепи на текстилот.За истото, користите сè-во-едно машина за тресење и загревање прашок.

  Оваа автоматска машина го истресува прашокот и потоа рамномерно го распределува на филмот.Откако ќе заврши прашкастата, филмот поминува низ грејачот со тркалање.

  Машината за тресење прав има инфрацрвена грејна цевка од јаглеродни влакна за процесот на загревање.Високата температура го стврднува лепливиот прав врз филмот.

  DTF-4 ТОПЛИНСКИ ПРИТИС

  Чекор 4: Трансфер на DTF

  Тоа е примарен чекор во печатењето DTF.Ставете го вашиот ПЕТ филм на претходно набиената облека во пресата за топлина.Процесот обезбедува силна адхезија на дизајнот на филмот со ткаенината.Овој процес на стврднување трае од 15 до 20 секунди и бара температура од 160-170 степени Целзиусови.Конечно, вашиот дизајн се прикачува на вашата облека.

  DTF-5 ИСКЛУЧУВАЊЕ

  Чекор 5: Лупење на пренос на DTF

  Оставете ја вашата облека да се излади пред да ја лупите.Ќе осигури дека пигментите во боја се врзуваат за влакната на вашата ткаенина.Откако филмот ќе се излади, излупете го.

  Чекор 6: Пост притискање

  Иако ова е изборен процес, препорачуваме да го следите за најдобри резултати.Оставете ја вашата облека да ја притисне последната топлина за 10 до 15 секунди.

  Поврзани производи

  UniPrint ви нуди сродни производи како што се преса за загревање, потрошни материјали како мастила DTF, филмови DTF, DTF прав итн, тие се неопходни делови за поставување на производството на печатење DTF

  топлинска преса-1

  Притиснете на топлина

  Топлинската преса UniPrint е идеална инвестиција за мали фирми за печатење маици кои имаат ограничен простор и буџет.Машината за топлинска преса може да се користи и за печатење DTG и за печатење DTF.DTF пренос на температура 160C за 10 секунди.DTG топлинско лекување на 180C за 35 секунди, температурата и времето може да се разликуваат поради различната ткаенина.

  ДТФ ФИЛМ-2

  ДТФ филм

  Овој висококвалитетен DTF филм кој е компатибилен со печатачот UniPrint DTF.Печатениот филм може да се пренесе на широк спектар на ткаенини, вклучувајќи памук, најлон, полиестер или мешани материјали.Печатењето филм со користење на висококвалитетен пренос на DTF филм и пудра ќе обезбеди успешен пренос и живи бои.

  DTF cmykw-1

  DTF мастило

  Мастилото DTF (Direct to Film) е достапно во следните варијанти: обични CM YK 4 бои и бело.Достапни се и флуоресцентни бои: флуо жолта, флуо зелена, флуо портокалова и флуо магента.
  Мастилото DTF може да се пренесе на различни текстили и ткаенини (памук, полиестер или мешани материјали), како и на други подлоги.има огромни примени во текстилот.

  DTF прав-1

  DTF прав

  DTF прав се специјално дизајнирани за употреба со DTF печатење.Прашокот DTF треба да се користи за време на процесот на стврднување на печатениот филм.Благодарение на филмот DTF и DTF прав, печатењето DTF станува популарно бидејќи го елиминира процесот на предтретман.

  За UniPrint

  UniPrint е брзо растечки провајдер на решенија за дигитално печатење во Нингбо, Кина.Ние поддржуваме мали и средни бизниси со нашите решенија за печатење од 2015 година. Во зависност од типот и големината на вашиот бизнис, можете да изберете од широк спектар на опрема за печатење како што се печатач DTF, печатач DTG, печатач за чорапи, сублимација, рамно лежиште со УВ & Ротирачки печатач.Освен ова, ви обезбедуваме и сопствени чорапи и маици.UniPrint не прави компромиси за квалитетот и безбедноста на клиентите.Поминуваме различни тестови за квалитет и сертификати.Ги снабдувавме нашите DTF печатачи низ Северна Америка, Југоисточна Азија и Европа.

  1.-РЕШЕНИЕ.png

  Стандардни решенија за печатење

  UniPrint е посветен да ви обезбеди решенија за печатење според меѓународни стандарди.Ќе добиете целосно тестирани и сертифицирани печатачи кои поминуваат неколку тестови за квалитет.Ние користиме глави за печатење Epson во нашите дигитални печатачи кои го забрзуваат процесот на печатење и обезбедуваат 100% точност.Покрај печатачите, обезбедуваме и брендирани додатоци поврзани со печатачот.

  2. БЕСПЛАТЕН ПРИМЕРОК

  Бесплатни примероци

  Задоволството на клиентите е нашата примарна цел во UniPrint.Како резултат на тоа, ние обезбедуваме бесплатни примероци пред да направите купување.Ако сакате да видите дали нашиот DTF печатач е вистинскиот за вас, можете да побарате бесплатен примерок.Можете да го испратите вашиот сопствен дизајн за земање примероци.

  3.-КЛИЕНТ-ПОДДРШКА

  Поддршка на корисници 24/7

  UniPrint ви обезбедува 24/7 корисничка поддршка преку различни медиуми.Можете да стапите во контакт со нашиот персонал за поддршка преку телефон, е-пошта, WhatsApp и WeChat.Имаме и посветен тим по продажбата кој ќе се грижи за вашите прашања поврзани со набавките.Можете исто така да не контактирате ако ви треба помош при работењето и одржувањето на вашиот печатач.

  1.-РЕШЕНИЕ.png

  Меѓународна испорака

  UniPrint испорачува решенија за печатење на клиентите во Северна Америка, Југоисточна Азија, Европа и други истакнати делови од светот.Нашиот персонал гарантира дека ќе добиете навремена и сигурна испорака.Производството за DTF печатачи е 15-30 дена.зависи од нашите залихи машини.најбрзо може да се испорача за 10 дена.Ние користиме дрвени кутии со меѓународни стандарди за да ги зачуваме деликатните делови на печатачот безбедни за време на транспортот.

  5.-ИСКУСЕН-ТИМ.jpg

  Искусен тим

  UniPrint е еден од најбрзорастечките провајдери на решенија за дигитално печатење во Кина.Тие опслужуваат стотици мали и средни бизниси од 2015 година. Имаме високо квалификувани дизајнери, инженери и други членови на персоналот.UniPrint располага со 6 најсовремени производствени линии на површина од 3.000 квадратни метри.

  5.-ИСКУСЕН-ТИМ.jpg

  Гаранција на производот

  Додека решенијата за дигитално печатење UniPrint поминуваат низ ригорозни тестирања за квалитет и безбедност, ние нудиме и едногодишна гаранција.За време на гарантен рок од 1 година, нудиме бесплатна поправка и замена за производствени дефекти.Сепак, гаранцијата не важи за резервните делови за системот за мастило.

  Изложба

  Најчесто поставувани прашања

  Што е печатење DTF?

  DTF, или печатење директно на филм, е техника за печатење што ви овозможува да печатите на широк спектар на материјали за облека како што се мешавини од памук, свила, најлон и полиестер.Во печатењето DTF, прво го печатите вашиот дизајн директно на филм.Последователно, го пренесувате на ткаенина со помош на машина за преса на топлина.Методот на печатење се здобива со популарност бидејќи ви овозможува да печатите на различни типови ткаенина.

  Што можам да печатам со печатач DTF?

  Технологијата за печатење DTF ви овозможува да печатите на текстилни алишта со различни ткаенини.Како резултат на тоа, можете да печатите капи, фармерки, дуксери, панталони, маици и други видови облека.

  Како изгледа печатењето DTF?

  Неколку фактори влијаат на целокупното чувство на печатењето DTF.На пример, типот на топло-топениот леплив прав, дебелината на слојот со мастило и многу повеќе.Запомнете, колку повеќе мастило и пудра апсорбира филмот, толку е подебел отпечатокот.Секогаш добивајте мека и еластична DTF пудра за подобро печатење.

  Колку чини печатачот DTF?

  DTF печатачите се достапни во различни модели, конфигурации на глави и карактеристики.Цената на печатачот DTF варира во зависност од овие фактори.Освен ова, потеклото на печатачот и трошоците за испорака влијаат на вкупната цена на печатачот.

  At UniPrint, we have two printer models: UP-DTF 602 and UP-DTF 604. They come with different print head configurations, printing speeds, and widths. To learn the prices of both DTF printers, contact us at sales@uniprintcn.com or 86-15957481803.

  Дали печатачот DTF бара многу одржување?

  Како и секој печатач, на печатачот DTF одвреме-навреме му треба грижа и одржување.Сепак, тој е далеку понизок од она што го бара DTG печатачот.Бидејќи печатачот директно на филм доаѓа со автоматски филтер за бело мастило и функција за циркулација, не го забележувате проблемот со затнувањето на мастилото толку многу.Меѓутоа, во случај на затнување на мастилото, можете лесно да го исчистите.

  Чувајте го вашиот DTF печатач редовно чист.Може да користите нежен течен раствор за чистење на надворешното тело на печатачот.Ако треба внатрешно да ја исчистите машината, користете брис.Исто така, периодично подмачкајте ја водичката шина.Ако забележите знак на истрошеност на одреден дел, веднаш заменете го.

  Како работи печатачот DTF?

  Функцијата на печатачот директно на филм е јасна.Печатачот користи мастило на база на вода за печатење дизајн на филм.Потоа, нанесувате лепак во прав на филмот за да може да го пренесе дизајнот на облеката со помош на топлинска преса.

  Потоа, филмот се става на парчето ткаенина и потоа се загрева 15 секунди.Топлинската преса пренесува мастило на база на вода во облеката.Печатењето DTF е погодно за печатење на ткаенини од памук, најлон и полиестер.

  DTF печатачите имаат повеќе резервоари за мастило во боја.Затоа, можете да печатите дизајни од која било боја.Покрај CMYKW, добивате опција за CMYK+Fluo (жолта/розова/портокалова/зелена) + конфигурација на бело мастило.Тоа значи дека можете да испечатите дизајн или лого што содржи флуоресцентни бои.

  Кои се предностите на печатењето DTF?

  Една од основните придобивки од користењето на печатење DTF е тоа што можете да печатите на различни видови ткаенина, како што се најлон, памук и полиестер.Луѓето користат печатачи DTF за да приспособат дуксери, капи, маици, торби, фармерки и многу повеќе.

  Друга придобивка од печатењето DTF е тоа што не бара никаков предтретман.Понатаму, добивате подобри отпечатоци за перење.

  Печатењето DTF, исто така, има технологија за печатење по барање.Можете да испечатите повеќе дизајни на филмовите и да ги пренесете на вашата облека кога ќе добиете нарачки.Бидејќи треба да ги загреете тие дизајни, тоа нема да биде голема мака.Така можете да избегнете печатење дополнителна облека и да заштедите пари.Можете да ги чувате печатените филмови складирани додека не добиете нарачки.Со печатењето DTF, добивате флексибилност да правите сопствен бизнис.

  Кои се недостатоците на печатењето DTF?

  Печатењето директно на филм има и некои ограничувања.Иако е занемарливо, во споредба со печатењето со сублимација, добивате помала живост на боите.Покрај тоа, областа за печатење има пластично чувство бидејќи мастилото за печатење останува на површината.Препорачливо е да се користи печатење DTF за мали дизајни и логоа.

  Дали печатењето DTF бара посебно мастило?

  Да, ви треба специјално DTF мастило за печатење на DTF филм.Не можете да го користите мастилото што го користите за печатење DTG.UniPrint DTF печатачот користи текстилни пигментни мастила бидејќи помагаат при преносот на DTF.

  Мастилото за печатење DTF содржи средство за врзување што ја фиксира бојата на облеката за време на процесот на загревање.Следствено, добивате живописни бои без губење на нивната дишеност и способност да апсорбираат вода.

  На која температура пренесуваме DTF?

  Откако ќе го испечатите саканиот дизајн на филмот, тој е подготвен да се пренесе на облеката.Следно, треба да користите топлинска преса за пренос на DTF.Треба да го загреете печатениот филм на текстилот 15 секунди на температура од 284 степени целзиусови.

  Кои машини и материјали ми се потребни за да започнам со печатење DTF?

  Ако сакате да започнете бизнис со печатење DTF, ќе ви требаат следниве машини и материјали.

  DTF печатач

  Се разбира, ќе ви треба висококвалитетен DTF печатач за да печатите на PET филм, а потоа да го префрлите дизајнот на ткаенината по ваш избор.DTF печатачите се достапни во различни модели, кои можете да ги изберете врз основа на вашиот буџет и потреби.

  RIP софтвер

  Софтверот е суштинска компонента на печатачот DTF бидејќи влијае на прикажувањето на боите и другите карактеристики на печатење.Ги конвертира датотеките jpg., PSD. или tiff во PRN-датотеки.Потоа, Printexp ги чита конвертираните датотеки и му дозволува на печатачот DTF да печати.(вклучено во печатачот DTF)

  Филм за PET

  Тоа е уште еден суштински материјал потребен за печатење DTF.Пред да го пренесете вашиот дизајн на текстил, го печатите вашиот дизајн на PET филмови.Филмот има ширина од 60 см.Во 1 ролна ќе добиете 100 метри филм.Тие имаат дебелина од приближно 0,75 мм.

  Топло топен адхезивен прав

  Овој бел прав делува како леплив материјал и ги врзува обоените пигменти во ПЕТ филмот за ткаенината.

  DTF мастило

  DTF мастилото е мастило за текстилен пигмент што ви овозможува да печатите отпечатоци во боја.Печатачот UniPrint DTF прифаќа конфигурации за мастило CMYKW и CMYK+ Fluo.

  Притиснете за пренос на топлина

  Оваа машина ви помага да пренесувате отпечатоци од филм на ткаенина.Машината го топи прашокот за пренос на топлина на PET филмот.Може да користите и печка за лекување наместо термичка преса.

  Автоматски шејкер за прав

  Тоа е уште еден клучен дел од опремата што треба да го имате, особено ако поседувате комерцијално поставување за печатење DTF.Набавете се-во-едно машина за тресење и загревање прашок.

  Систем за кола со бело мастило

  Системот за кола со бело мастило го циркулира мастилото и спречува таложење на остатоци на главите за печатење.Ги намалува барањата за одржување на вашиот печатач.(вклучено во печатачот DTF)

  Која е разликата помеѓу печатењето DTF и DTG?

  Некои луѓе го мешаат печатењето DTF и печатењето DTG.Сепак, и двата се сосема различни процеси на печатење.Примарната разлика помеѓу двете е тоа што при печатењето DTF, дизајнот го печатите на филм и потоа го пренесувате на облеката со помош на леплив прав и топлинска преса.Од друга страна, при печатењето DTG, печатите дизајни директно на облеката користејќи технологија за инкџет.За процесот на стврднување, користите машина за преса на топлина или грејач на тунели.

  Колку долго трае печатењето DTF?

  Како и секој принт на текстил, печатењето DTF трае одреден временски период.Сепак, печатењето е доволно силно за да издржи до 45 перења.Тоа е задоволително за повеќето клиенти.

  Која е брзината на печатачот DTF?

  Како што споменавме погоре, печатачите DTF се достапни во различни модели и доаѓаат со различни конфигурации на главата за печатење.Затоа, брзината на печатење DTF варира.Во UniPrint, имаме два модели на печатачи DTF: UP-DTF 602 и UP-DTF 604.

  Максималната брзина на моделот UP-DTF 602 е 4 Pass, 16 m2/H, додека UP-DTF 604 ја дава максималната брзина од 4 Pass, 28 m2/H.

  Која е гаранцијата на печатачот DTF?

  Печатачот UniPrint Direct-to-Film доаѓа со 1-годишна гаранција за производствени дефекти.Гарантната шема исклучува резервни делови за системот за мастило.Сепак, ние нудиме доживотна услуга по продажбата.Покрај ова, добивате и бесплатна техничка поддршка за поставување и работа на машината.

  Како да го изберете вистинскиот печатач DTF?

  Изборот на вистинскиот печатач DTF може да биде тежок, особено ако првпат купувате.Сепак, ние составивме неколку совети за вас подолу.

  Изберете го вистинскиот производител

  За квалитетен пренос на DTF, мора да инвестирате во висококвалитетен DTF печатач.Погрижете се да го купите од искусен и доверлив добавувач.Печатачот мора да биде тестиран и сертифициран.

  Изберете соодветен модел

  UniPrint има два типа на печатачи DTF: UP-DTF 602 и UP-DTF 604. Тие имаат различни конфигурации и брзини на главата за печатење.Изберете ги според вашите барања за производство.

  Квалитетни компоненти

  Осигурете се дека производителот користел глави за печатење со врвен квалитет, мотор, детектор за хартија, вентилатор за ладење и други компоненти.

  Гаранција и сервис по продажбата

  Погрижете се производителот што ќе го изберете да ви обезбеди гаранција и услуги по продажбата.UniPrint нуди 1-годишна гаранција и бесплатна доживотна услуга по продажбата.

  Технологии

  Проверете дали DTF печатачот што го купувате доаѓа со основни технологии како што се автоматско циркулирање на бело мастило, детектор за хартија, раствор за флуоресцентно мастило, уред за поврзување со шипки за преса и друго.