Сублимација за печатење решение

Печатењето со сублимација е уникатен процес на печатење кој ви овозможува да печатите на хартија за пренос на сублимација и потоа да го транспортирате отпечатокот на ткаенината со помош на топлинска преса.Во повеќето случаи, материјалот што се користи во оваа форма на печатење е или 100% полиестер или има висок процент на полиестер.

Способноста за печатење на крути површини го прави печатењето со сублимација толку уникатно.Понатаму, добивате неограничен опсег на бои.Печатењето со сублимација е познато по својата голема издржливост бидејќи е слој за обложување на хартијата за сублимација.Покрај тоа, во споредба со другите процеси на печатење на ткаенина, печатењето со сублимација е едноставно.

Сублимација-печатење-банерот

Предности на печатење со сублимација

01

Печатитехнологија на барање

UniPrint печатачот за сублимација на боја со високи перформанси е опремен со врвна технологија за печатење по барање (POD).POD користи модел „изграден по нарачка“ кој се печати само како што се нарачани.
POD е ​​помалку скап, побрз и севкупно полесен за имплементација - што значи дека ќе заштедите многу на сите страни со нашите решенија за печатење со сублимација.

02

Широка апликација

UniPrint Sublimation Printer има широка примена!Без разлика која е нишата на вашиот бизнис, можете да ги искористите нашите решенија за печатење за да го подигнете вашиот работен процес.
Нашата апликација се движи од рекламирање, дисплеј и домашен текстил, сè до графичка облека, подароци за прилагодување и многу повеќе.Едноставно кажано: без разлика кој е вашиот бизнис, можете да го доверите нашето печатење со сублимација да ви помогне колку што можете.

03

Повеќе опции за боење

Нашите решенија за печатење со сублимација доаѓаат без никакви ограничувања!Сакате да испечатите нешто шарено?Мастилото CMYK 4colors прикажува илјадници бои, така што не мора да се задржувате на естетската вредност на вашата ткаенина или други материјали и можете да ги добиете боите што ги сакате директно на хартија.

04

Едноставен и брз процес

Ако работите под строги рокови и треба да ги оживеете дизајните во форма на отпечатоци за брзо време, печатењето со сублимација е одлична опција за вас.Печатењето со сублимација користи помалку опрема, како што се печатач за сублимација и топлинска преса или ротирачки грејач.така што е потребно помалку напор и помалку време за работа.

Процес на печатење со сублимација

Работни чекори што треба да ги следите

1

Чекор 1: Процес на дизајнирање

Изработката на дизајнот за печатење е првиот чекор во процесот на печатење со сублимација.Можете да изберете која било шема за дизајн според вашата тема и деловна цел.Секој стандарден графички софтвер како CorelDRAW, Illustrator, Adobe Creative Suite или Photoshop може да ви помогне да креирате дизајни.Печатачот за сублимација UniPrint доаѓа со RIP (Raster Image Processor) за поставување на уметничкото дело.Софтверот вклучува преведувач на датотеки за конвертирање на EPS, PS или TIFF во RTL и CMYK.Проверете дали типот на датотека што ќе го изберете е компатибилен со печатачот.Овој дизајн ќе го користите за печатење на хартија за пренос на сублимација.

2

Чекор 2: Печатење на дизајн на хартија за сублимација

Тоа е јасен процес во кој ви помага нашиот печатач за сублимација.Секогаш користете висококвалитетна компатибилна хартија за пренос на сублимација за печатење.
Печатачот за сублимација UniPrint користи мастило во боја CMYK 4 што може да печати безброј бои.Понатаму, печатачот располага со технологија за печатење по барање што ви овозможува да добивате приспособени нарачки во минимална количина на нарачка.Печатачот го печати дизајнот на голем круг хартија за пренос со помош на специјални мастила за сублимација.Иако мастилата се течни во касетата со мастило, тие се зацврстуваат по печатењето.

3

Чекор 3: Процес на сублимација на пренос на топлина

Ова е вистинскиот процес на печатење во печатењето со сублимација.Откако ќе ја испечатите хартијата за пренос на сублимација со дизајнерската шема, порамнете ја превезот на хартијата за трансфер со вашата полиестерска ткаенина.Осигурете се дека испечатената страна на хартијата за сублимација е кон текстилниот материјал. Следно, треба да ја користите вашата топлинска преса или ротационен грејач за да продолжите со печатење со сублимација.Ставете ја хартијата и ткаенината во загреаниот валјак.Оставете го овој процес да продолжи додека не ја достигне температурата.Можете да ги поставите температурата и притисокот од контролната табла. Колку температура сте поставиле зависи од материјалот што го користите за печатење.На крајот на краиштата, различни материјали имаат различни капацитети за отпорност на топлина.Сепак, на повеќето материјали за сублимација им е потребна температура од 400°F за една минута.Интензивната топлина го пренесува отпечатокот од хартија на ткаенина и ги отвора порите на ткаенината за да може подлабоко да прифаќа мастило.Порите се затвораат кога топлината е исклучена, помагајќи му на мастилото да достигне цврста состојба.

4

Чекор 4: Сечење и шиење на сублимирана ткаенина

Ова е последниот чекор во печатењето со сублимација.Откако завртката од ткаенината што го има вашиот дизајн ќе се стврдне, отстранете ја хартијата за пренос на сублимација.Следно, исечете го дизајнот од материјалот на ткаенината користејќи го нашиот визуелен ласерски секач.Ќе добиете совршен рез бидејќи секачот има интегрирана технологија за визуелно препознавање.Исечете ги поединечните парчиња ткаенина за да создадете комплетна маица или друга облека. Забелешка: Процесот на сечење/шиење е изборен доколку вашиот производ е готов.ќе се заврши по операцијата на топлотно пресување.

5

Чекор 5: Готов производ

По пакувањето или етикетирањето, сега вашиот прилагоден производ е подготвен за продажба.Печатењето со сублимација е прилично јасен процес на печатење.Со комбинирање на печатач за сублимација, топлинска преса или ротирачки грејач, исто така со ласерски секач, можете да и обезбедите на вашата компанија сосема нов сет на креативни опции

Зошто да изберете UniPrint?

UniPrint нуди сеопфатно решение за печатење, од печатачи за сублимација и топлински преси до ротирачки грејачи, ласерски секачи и многу повеќе.Нашиот високо искусен тим од експерти за хардвер и софтвер и професионалци за истражување и развој обезбедува највисок квалитет на сите наши производи и услуги.

Еве како се издвојуваме од другите брендови

● Бесплатно земање примероци: ние нудиме бесплатни постоечки и сопствени примероци на клиентите пред нивното купување и бесплатни резервни делови заедно со секое купување на нашиот симулациски печатач.
● Ние нудиме FOB, CIF море и услуга од врата до врата за да ги олесниме клиентите ширум светот.
● Деноноќна поддршка на клиентите за да се обезбеди задоволство на клиентите, каде било, во секое време!

UniPrint опрема за производство на печатење со сублимација

SUBLIMATION PINTER UP1802

Печатач за сублимација UP1802

UniPrint UP 1800-2 печатачот за сублимација е напреден печатач за сублимација на боја кој ви овозможува да печатите дизајни со висока резолуција и живописни бои на хартија за пренос.Обезбедува резолуција за печатење до 1440x2880 dpi.Понатаму, има две глави за печатење и печати со брзина од 80㎡/h (2pass) и 40㎡/h (4pass).

SUBLIMATION PINTER UP1804

Печатач за сублимација UP1804

UniPrint UP 1800-4 е уште една варијанта на печатач за сублимација.Поддржува 4 глави за печатење и може да постигне брзина на печатење од 160 ㎡/h (2 поминувања) и 80 ㎡/h (4 поминувања).Максималната ширина на печатење што можете да ја постигнете со овој печатач е 1800 mm.Добивате и одлична резолуција за печатење од 1440x2880dpi.

печатач за сублимација UP1808

Принтер за сублимација UP1808

Со 8 парчиња глави за печатење, печатачот за сублимација UniPrint UP 1800-8 ви дава максимална брзина на печатење од 320 ㎡/ч со 1 поминување и 160 ㎡/ч со 2 поминувања.Печатачот е дизајниран да ви овозможи врвно печатење со сублимација бидејќи има интегрирана машина за сушење и интелигентно инфрацрвено греење за брзо сушење.

 

печатач за сублимација 2015 година

Сублимација принтер UP2015

Печатачот за сублимација UP 3200-15 е погоден за бизниси кои примаат нарачки за печатење со сублимација на големо.Печатачот доаѓа со 15 глави за печатење и дава резолуција за печатење од 1440x2880dpi.Добивате супер брзина на печатење од 550 ㎡/ч со едно поминување и 270 ㎡/ч со двојно поминување.Понатаму, добивате максимална ширина на печатење од 2000 mm.

 

РОТАРИ-ГРЕАЧКИ-1.3

Ротирачки грејач

Ротациониот грејач UniPrint ви помага во процесот на пренос на топлина.Тоа е витален чекор во печатењето со сублимација.Машината за термичка преса ви овозможува да ја пренесете шемата за печатење од хартија за сублимација на текстил базиран на полиестер.Греењето и притискањето осигуруваат дека мастилото се раствори правилно.Можете да го користите нашиот ротационен грејач и за парчиња за сечење и за ткаенина од ролна во ролна.

голема визија-ласерски-секач-1

Визуелен ласерски секач

Видливиот ласерски секач UniPrint е суштинска алатка во процесот на печатење со сублимација.Го користите за сечење ткаенина за сублимација со голема точност.Бидејќи има функција за скенирање на камерата, може да препознае графички криви и соодветно да обезбеди прецизни резови.Оваа автоматска машина за сечење заштедува труд и време без да се загрози квалитетот на сечењето.

сублимација-мастило22

Мастило за сублимација

UniPrint ви обезбедува еколошки мастило за сублимација на база на вода за да имате прекрасно искуство со печатење со сублимација.Може да го користите нашето мастило за различни печатачи на Sublimation со глави за печатење Epson.Целосно се влева во ткаенината;затоа, добивате издржливи отпечатоци.Нашето мастило во боја CMYK 4 е уникатна мешавина што може да произведе илјадници бои.

сублимација-трансфер-хартија-1-мин2

Хартија за сублимација

Во UniPrint, можете да купите и хартија за сублимација со врвен квалитет што правилно го апсорбираат и задржуваат мастилото.Нашата единствена хартија за печатење со сублимација може да ослободи мастило директно на различни материјали и производи.Хартијата за сублимација е брз и лесен начин за прилагодување на вашите предмети.Имаме хартии за сублимација со различни грамови на метар квадратен (GSM).Можете да изберете хартии од 50, 60, 70, 80, 90, 100 и 120 gsm.

Видеа на YouTube

Принтер за сублимација со 2 глави

Принтер за сублимација со 15 глави

Ротирачки грејач

машина за преса на топлина

визуелен ласерски секач

Изложба

Најчесто поставувани прашања

Што е печатење со сублимација?

Печатењето со сублимација е процес на печатење на специјална хартија наречена хартија за пренос на сублимација, а потоа користете машина за преса на топлина или ротационен грејач за да ги пренесете отпечатоците на ткаенините (обично ткаенината да биде целосно полиестерска ткаенина или ткаенина со висока содржина на полиестер).поради тоа што има слој за обложување на хартијата за сублимација.печатењето на ткаенината има голема издржливост и перење

Како можам да започнам со печатење со сублимација?

Прво, ќе ви треба печатач за сублимација, машина за преса за загревање или ротирачки грејач.мастило за сублимација и хартија за трансфер.

Второ, продолжете со печатење на вашиот дизајн на хартија за пренос преку печатач за сублимација.

Трето, земете ја печатената хартија за пренос, користете машина за термичка преса за да ги пренесете отпечатоците на полиестерски ткаенини.обично ткаенината е бела боја.ќе има подобар ефект на печатење.

Кои производи можеме да направиме сублимација?

Печатењето со сублимација може да се примени во различни производи.како што се спортски облеки како што се шипки, кошули, панталони, чорапи, исто така како чаши, навлаки за телефон, керамички чинии итн. има толку многу што не можеме да ги именуваме сите.

Со печатачот UniPrint Sublimation, можете да продолжите со спортска облека.бидејќи нашиот печатач за сублимација е печатач со широк формат, тој е за печатење хартија од ролна во ролна.нудиме цели решенија за сублимација како ротационен грејач, хартија за пренос, мастило за сублимација заедно со печатачот за сублимација.

Што се случува ако се сублимирате на памучна ткаенина?

Печатењето со сублимација може да се користи само за целосно полиестерска ткаенина или печатење на полиестерска ткаенина со висока содржина.нема да работи добро на памучни ткаенини.како печатење ќе се измие.

Какви материјали ми се потребни за сублимација?

Печатач за сублимација, машина за топлинска преса/ротирачки грејач, ласерски секач, мастило за сублимација, хартија за пренос на сублимација.заштитна хартија

Дали бизнисот со сублимација е профитабилен?

Печатењето со сублимација е едноставен, брз и економичен начин за бизнис за прилагодување.

Можете ли да сублимирате на црни ткаенини?

Не, печатењето со сублимација може да се примени само на ткаенини во бела или светла боја.бидејќи мастилото што го користиме е CMYK.така што испечатените дизајни не содржат бел слој.така што не можеме да направиме сублимациски пренос на црни ткаенини.

Ако сублимираните отпечатоци ќе бидат избледени по миењето

Печатењето со сублимација е вградено во подлогата или ткаенината.Сублимираните слики за печатење на подлогата или ткаенината нема да избледат или пукаат дури и по повеќекратно перење.

Кои се предностите на печатењето со сублимација?

Сублимацијата е едноставна и брза работа, тоа е исплатлив начин.

Сублимацијата има неограничено печатење во боја со исклучок на белата боја.

Печатењето со сублимација има широка примена.може да се користи на крути предмети како чаши, чаши, керамички плочки, капак за телефонски куќишта, паричници, апостолки итн., исто така може да се користи на полиестерска ткаенина, производ како спортска облека.како и рекламирање како знамиња, знаци како крпа за задно осветлување.и многу повеќе.

Печатењето со сублимација одговара на ниските MOQ нарачки и нарачката за масовно производство.поради технологијата за печатење по потреба.клиентот нема да треба да постави минимум за печатење.

Кои се недостатоците на печатењето со сублимација?

1. За текстилна ткаенина, можете само да се сублимирате до целосно полиестерска ткаенина или висока содржина на полиестерска ткаенина.ефектот на печатење со полиестер со поголема содржина ќе биде подобар од оние со помалку содржина.

2. За нетекстилни подлоги, може да се користат само предмети кои имаат специјален полиестерски слој.

3. може да се сублимирате само на бела или светла подлога за позадина.

4. сублимираните отпечатоци може да избледат ако се изложени на сончева светлина долго време.

Можете ли да направите сублимација само на бели полиестерски ткаенини?

Печатењето со сублимација може да се пренесе на бела ткаенина или ткаенини за позадина во светла боја.Поради печатачот Sublimation користете мастила CMYK 4colors.со целосно бела позадинска ткаенина подобро функционира за производство на најживописните од другите ткаенини за позадина.

Што е температурата и времето што ќе се користи за сублимација?

Времето и температурата ќе бидат зависи од тоа на која подлога ќе се притисне топло.Обично, температурата од 360°-400°F се препорачува за 45~60 секунди.ќе треба да го прилагодите според резултатот од тестирањето.најдете соодветно време и температура за сублимирање на вашите производи

Како можам да добијам сублимиран примерок?

Pls contact us by email.  sales@uniprintcn.com

ако сакате да испечатите некои дизајни.Ве молиме да ги обезбедите вашите уметнички дела.