• ПОДДРЖАТЕ ГИ ВАШИТЕ ИДЕИ ЗА КРЕАЦИИ

  UniPrint UV печатач со рамно лежиште UV2513

  Предности на УВ печатење со рамно лежиште

  УВ технологијата за печатење со рамно лежиште обично се применува во рекламните индустрии.Поради инстантното стврднување на мастилото на подлогите за печатење.УВ решенијата за печатење стануваат популарни во толку многу апликации, како што се табли на отворено/внатре, промотивни подароци, украси за домови итн. Дозволете ни да погледнеме неколку предности на УВ печатењето подолу.

  l Опции за формат за печатење со повеќе големини

  UniPrint Digital нуди широк спектар на UV модели со рамно лежиште за да ги задоволи вашите единствени потреби за печатење.Има модел 6090 со мала големина, модел 1313/1316 со средна големина и модел 2513, 2030 со голема големина.Со овие модели можете да печатите различни големини на производи.Дополнително, нудиме и приспособени големини за да ги задоволиме пофлексибилните потреби за печатење на нашите клиенти.

  ● Висока продуктивност

  Доживејте ја иднината на печатењето со брзи UV машини за печатење со рамно лежиште со висока резолуција.Брзината на печатење може да достигне до 18 sqm/h за индустриски формати како 2513 или 2030. Економските модели како A3, 6090, 1313 и 1316 се опремени со Epson i3200 брзина на главата за печатење до 3~6sqm/h.УВ печатачите со рамно лежиште обезбедуваат работа со голема брзина и висока продуктивност, создавајќи чист, мазен и одличен квалитет на печатење.Поради карактеристиката за моментално стврднување на мастилата предводени од УВ, операциите на печатење се вршат брзо.

  ● Обемна апликација

  Направете ја вистинската инвестиција за вашиот бизнис со UV печатач со рамно лежиште кој лесно печати на кој било рамен материјал како што се стакло, керамички плочки, акрилик, ПВЦ пена лист, дрво, МДФ и ПВЦ врати, 3D леќести листови итн. Примените на рамни површини се бесконечни , во зависност од креативноста на корисникот.

  lПечатење во повеќе бои

  Со UniPrint UV печатач со рамно лежиште, можете да постигнете живописно печатење во боја.Печатачот со систем за мастило од CMYK+White, CMYK+LC+LM+W или CMYK+White+Larnish е опционален.со слој за печатење со база на бело мастило, клиентот може да печати на подлоги за темна позадина.и со повеќеслој во точка бела и лак на врвот.може да постигнете живописен ефект на 3D печатење.

  UniPrint UV печатач со рамно лежиште 2513 Предни карактеристики

  ● Оригинален Ricoh Gen5

  UniPrint УВ печатачите со рамно лежиште прифаќаат оригинална глава за печатење Ricoh Gen5 (G6 е изборен).Печатење со висока резолуција со едно поминување со 600dpi и поддршка за повеќе бои на мастило.Главите за печатење Ricoh имаат одлична издржливост
  и продолжен работен век.Способноста за повеќекратни капки овозможува создавање низа големини на капки што овозможува печатење во сива скала.

  RICOH G5 PRINTHEAD-1
  АЛАРМ ЗА МАСТИЛА

  ● Систем за аларм за слабо мастило

  UniPrint УВ печатачите со рамно лежиште се опремени со систем за аларм за слабо мастило.Кога количината на UV мастило е помала од една третина, машината за печатење со UV автоматски ќе покаже LED светлосен сигнал за да ве предупреди да наполните мастило.Нема потреба повеќе да ги прекинувате операциите на печатење поради слабото мастило.

  ● Заштеда на енергија

  УВ печатачите со рамно лежиште UniPrint се опремени со УВ LED светла.Во споредба со жива светилка, LED светлото е побезбедно и заштедува повеќе енергија.УВ LED диодите се популарни бидејќи траат до 20000 часа и ги одржуваат оптималните перформанси на печатачот.Тие се многу стабилни, имаат оперативна сигурност и генерално ја подобруваат ефикасноста на производството на печатење.

  Заштеда на енергија
  НЕГТИВЕН ПРИТИСОК

  ● Систем со мастило со негативен притисок

  Задоволете ги вашите клиенти со убаво печатење без забележливо ленти.Нашите машини се опремени со систем за мастило со негативен притисок кој осигурува дека доводот на мастило е стабилно и мазно.Овој систем за снабдување со мастило гарантира дека дури и кога има промена на температурата, флуидноста на мастилото нема да се промени за да се добијат саканите слики со висока резолуција.

  ● RIP софтвер

  RIP е кратенка за Растерска обработка на слики.UniPrint UV печатачот со рамно лежиште е опремен со RIP софтвер кој го максимизира квалитетот на печатење, го подобрува поставувањето на сликите, го подобрува управувањето со задачите и помага во пресметувањето на трошоците по печатење.Дизајниран за UV печатачи со рамно лежиште, софтверот RIP ќе ви даде моќ и флексибилност да го водите вашиот бизнис профитабилно.

  RIPRINT RIP софтвер

  Видео/ Параметар/Предност во компонентите

  Видео
  Технички параметри
  Предност во компонентите
  Видео

  Индустриски УВ печатач со рамно лежиште UniPrint

  UniPrint Digital е вашиот сигурен производител на машина за дигитално печатење во Кина.Овластени со 10-годишно искуство, станавме најистакнатиот дистрибутер на доверливи машини за дигитално печатење кои ја носат вашата креативност до нови височини.

  Ние нудиме решенија за дигитални UV машини за печатење со рамно лежиште, вклучувајќи широк спектар на квалитетни модели на машини за печатење.од малата големина А3.6090, средни големини како 1313, 1316, до поголеми формати како 2513 и 2030, вклучувајќи приспособени модели.Без разлика дали сте првпат клиент или искусен бизнис, ве покануваме да дозволите нашето 10-годишно искуство во индустријата за дигитални машини за печатење да работи за вас.

  Технички параметри
  Модел UV2513
  Конфигурација на млазницата Epson DX5, DX7, i3200, Ricoh G5 (предложено)
  Максимална големина на печатење 2500мм*1300мм
  Висина на печатење 10cm или може да се прилагоди
  Брзина на печатење(EPSON) Производство 4m2/H;Висококвалитетни 3,5 m2/H
  Брзина на печатење(RICOH) Производство 15m2/H;Висококвалитетни 12m2/H
  Резолуција за печатење Epson: 720*360dpi 720*720dpi 720*1080dpi 720*1440dpi;Рико: 720*600dpi 720*900dpi
  Тип на материјал за печатење: Акрилик, алуминиум, керамика, пена, метал, стакло, картон, кожа, футрола за телефон и други рамни предмети
  Боја на мастило 4 Боја (C, M, Y, K)5 Боја (C, M, Y, K, W)6 Боја (C, M, Y, K, W, V)
  Тип на мастило УВ мастило.Мастило со растворувач, мастило за текстил
  Систем за снабдување со мастило Систем за снабдување со мастило со негативен притисок
  УВ систем за лекување LED УВ ламба / Систем за водено ладење
  Рип софтвер РиПринт, Фабрика за печатење
  Формат на слика TIFF, JPEG, EPS, PDF, итн
  Напон AC220V 50-60HZ
  Напојување е домаќин на најголемата 1350w, LED-на УВ ламбата најголемата платформа за вакуум адсорпција од 111-1500w
  Интерфејс за податоци 3.0 USB интерфејс со голема брзина
  Оперативен систем Мајкрософт Виндоус 7/10
  Оперативна средина Температура: 20-35℃;Влажност: 60%-80%
  Големина на машината 4111*1950*1500mm/880KG
  Големина на пакување 4300*2100*1750mm /1111KG
  Начин на пакување Дрвено пакување (стандард за извоз на иверица)
  Предност во компонентите
  Главната табла Главна табла Шангај ронгју инкџет главната плоча, намалување на точката на мастило и ефект на инкџет со висока дефиниција, обезбедува стабилност на главната плоча и процес на печатење со висока прецизност
  Мотор со X оска Оската X усвојува 750W серво-погон за да обезбеди голема брзина и стабилно печатење
  Мотор на оската Y Електрична машина на оската Y Оската Y прифаќа двоен погон на серво-чист мотор, попрецизно одење
  завртка Оската на завртката Y прифаќа дебел погон на завртката
  Рамката Рамка интегрирана рамка со висока густина, не е лесна деформација вибрации
  Таблата за напојување Електрична плоча Интегрираната плоча за напојување обезбедува непречено функционирање на колото
  Жицата Целата жичана машина ја усвојува обработката на линијата за завиткување на пластика ПЕТ за да спречи конфузија на колото и статички електрицитет
  Панел со копчиња Панел со копчиња, удобен за затворање
  Престанете да кревате Итни копчиња за запирање и подигање за итни случаи, погодни за затворање
  Предна LED светилка Предното светло помага да се апсорбираат УВ зраците и да се постигне најдобар ефект на лекување
  Линеарен водич Тајванска сребрена линеарна водилка, висока прецизност, низок шум, отпорност на абење, за да се обезбеди стабилност на движењето на автомобилот на млазницата
  Синхроно тркало и синхрон појас Синхрона макара Синхрониот појас со висока прецизност, синхроната макара обезбедува движење и точност
  Систем за негативен притисок со мастило Систем со мастило со негативен притисок Интелигентен независен систем со мастило со негативен притисок, елиминирање на отпадот
  Глава за печатење Оригинална јапонска глава за печатење GEN5
  платформи Платформа за адсорпција на елоксирана алуминиумска платформа, издржлива, регионална контрола на адсорпција
  УВ ламбата УВ ламба 1000W ЛЕД-УВ ламба со ладење со вода со голема моќност, ладилник за вода со голема моќност 4 контролни системи, висок век на траење, силно стврднување.
  Лежиште на вратило Увезеното лежиште на вратило обезбедува точност на машината
  Резервоари за влечење Синџир за влечење на резервоарот Тивок синџир за влечење, низок шум, висок животен век
  УВ мастило УВ водоотпорно мастило

  Поврзани производи

  Покрај UV2513, UniPrint нуди печатач со рамно лежиште со различен формат од мал формат како што е формат А3.UV6090.среден формат како UV1313, UV1316.голем формат UV2030.или приспособен формат, потрошни материјали како UV мастила, облога/прајмер итн, тие се неопходни делови за поставување на производството на UV печатење

  А3 УВ ПРИНТЕР-1

  А3 УВ печатач со рамно лежиште

  UniPrint A3 UV печатачот е еден од UV печатачите со рамно лежиште со мал формат.Печатење со големина А3 од 12,6*17,72 инчи (320мм*450мм).Овој мал печатач со рамно лежиште е погоден за дома, како и за бизниси со ограничена големина, како што се фото студија, рекламни агенции, декорација на облека, правење знаци итн.

  UV1313-1

  УВ 1313 печатач со рамно лежиште

  UniPrint UV 1313 UV печатач со среден формат со рамно лежиште е дизајниран да произведува максимална големина на печатење до 1300mmx1300mm.Овој печатач со рамно лежиште ви овозможува да печатите со резолуција до 720x1440dpi.Можете да го користите за UV печатење на материјали како картон, метал, акрилик, кожа, алуминиум, керамика и куќишта за телефони.

  UV1316-3

  УВ 1316 печатач со рамно лежиште

  UV1316 е уште еден печатач со рамно лежиште со среден формат од UniPrint.Печатачот користи висококвалитетна глава за печатење.Тоа ви овозможува брзо и прецизно да ги пренесете саканите шеми на дизајн на медиум за печатење.Овој печатач со среден формат поддржува максимална големина на печатење до 1300mmx1600mm.Можете да го користите за печатење на рамни предмети направени од алуминиум, керамика, стакло, кожа и друго.

  УВ ПРИНТЕР РАМНО 2030(1)

  УВ2030 печатач со рамно лежиште

  UV2030 UV печатач со рамно лежиште со голем формат е уште еден UV печатач со рамно лежиште со голем формат од UniPrint што можете да го користите за масовно UV печатење.Печатачот има систем за снабдување со мастило со негативен притисок за да ја одржува стабилна главата за печатење при печатење.Максималната големина на печатење поддржана од овој печатач е 2000mmx3000mm, со резолуција од 720x900dpi.

  ласерски секач

  Ласерски секач

  Визуелниот ласерски секач UniPrint ви овозможува истовремено да го скенирате и исечете материјалот.Тоа е моќна интегрирана алатка која ви овозможува да направите привлечни приспособени производи.Оваа машина за ласерско сечење има камера на врвот што помага при прецизно сечење.Можете да го користите за сечење дрво, кожа и акрилик.

  УВ мастило-2

  УВ мастило

  UniPrint обезбедува и UV мастило со врвен квалитет за да ви помогне да добиете врвно UV печатење.Имаме конфигурација на мастило CMYK, CMYK+ White и CMYK+ White+ Varnish.Мастилото CMYK ви овозможува да печатите на сите типови на подлоги во бела позадина.CMYK+ White е погоден за темна позадина материјал.И ако сакате UV печатење со сјаен слој, можете да одите на конфигурација на мастило CMYK+ White+ Varnish.

  За UniPrint

  UniPrint има 10 годишно искуство во производство на машини за дигитално печатење.Нашиот објект вклучува 6 производни линии кои покриваат 3000 квадратни метри со месечен производствен печатач до 200 единици.Ние сме страстни за производство на најсигурни и најекономични опции за машини за печатење за вашите уникатни деловни решенија.
  Ние се справуваме со сè, од истражување и развој до производство, продажба, транспорт, испорака, инсталација, обука и услуга по продажбата.
  Што и да е потребно за вашиот бизнис со дигитално печатење да напредува, ние одиме уште повеќе.
  Задоволството на нашите клиенти е клучно.Со тоа што ви ги нудиме најдобрите машини и услуги за дигитално печатење, нашата цел е да ослободиме нов свет на уникатни можности за вашиот бизнис, да ги зголемиме приходите и да го воспоставиме вашиот бренд.

  3. ПОДДРШКА НА КЛИЕНТИТЕ

  Услуги на клиентите

  UniPrint Digital е компанија на која можете да и верувате да ви помогне.Ве молиме контактирајте со нас во секое време преку е-пошта, Wechat, WhatsApp или телефонски повици доколку имате какви било прашања или проблеми во врска со нашите производи.

  3. ПОДДРШКА НА КЛИЕНТИТЕ

  Испорака низ целиот свет

  Нашиот главен пазар е во Северна Америка и европските земји и Југоисточна Азија, а 80% од нашите произведени единици се извезуваат.Ќе испорачаме по морски или воздушен пат во зависност од вашата опција за испорака.

  3. ПОДДРШКА НА КЛИЕНТИТЕ

  Гаранција на машината

  Ние користиме меѓународни стандардни извозни дрвени кутии за сите пакувања на машини.Откако ќе ја потврдиме вашата нарачка, не грижете се, ние ќе ја преземеме оттаму.Вашата нова машина за печатење ќе биде безбедно спакувана со најеколошки и најбезбедно пакување за испорака до врата.

  Изложба

  Најчесто поставувани прашања

  Што е УВ технологија за печатење?

  УВ печатењето се однесува на процес на дигитално инк-џет печатење кој користи технологија за стврднување со ултравиолетово.Исто така познат како ултравиолетово печатење, процесот на УВ печатење користи специјални мастила (наречени УВ мастило) кои можат брзо да го излечат печатењето кога се изложени на ултравиолетова (УВ) светлина.Кога користите УВ печатач со рамно лежиште за да извршите задача за печатење, применетиот УВ мастило е подложен на ултравиолетова светлина од машината.Оваа УВ светлина веднаш го стврднува или суши мастилото до подлогата (површината) за време на процесот на печатење.

  Колку чини УВ печатачот со рамно лежиште?

  Smaller sized UV Flatbed printers cost somewhere between $5000 - $8000, while larger sizes cost $20,000 to $50,000. Even though the initial price tags on many of the best large format UV flatbed printers on the market may be unnerving, the potential return on investment for your business can be sky-high – as long as you find the right printer and partner. Feel free to send your inquiry about different configurations of the printhead and printer formats to Lily@UniPrintcn.com.

  Кои фактори треба да се земат предвид пред да се купи УВ печатач со рамно лежиште?

  Пред да купите УВ печатач со рамно лежиште, треба да разберете која големина на производите сакате да ги испечатите.Ова ви помага да одлучите од кој модел на печатач да изберете.Без разлика дали се работи за модели со помала големина како 6090, 1313, 1316 или поголем формат како 2513, 2030, па дури и приспособени модели.

  Друга работа што треба да се земе предвид е резолуцијата на печатење и брзината на печатење што ја барате.Ако добивате редовни големи барања од вашиот клиент, тогаш треба да се обратите за индустриската глава за печатење G5 или G6.Главата за печатење на Epson работи одлично и во помал формат како 6090, 1313

  Како да добијам примерок за УВ печатење?

  We are committed to your success and we are always ready to prove it. Kindly contact us at sales@UniPrintcn.com if you would like to have your sample sent to us for printing. You can also request our existing samples. Anyone you choose will be made available to you before purchase.

  Дали мастилата за UV печатачи Uniprint се безбедни?

  УВ мастилата, кои сега широко се користат во инк-џет печатењето имаат специјална карактеристика за брзо лекување без пенетрација или испарување.УВ мастилата имаат три главни карактеристики: сушење заштеда на енергија, голема можност за печатење на подлогите (речиси на сите материјали) и брзо лекување за да се намали времето на последователно процесирање.При печатењето, оштетувањето на човечкото тело обично е предизвикано од испарливиот растворувач во мастилото, но мастилото на УВ печатачот е без испарување.Значи, УВ мастилото не е отровно.Иако УВ мастилото не е отровно, не е сосема безопасно.УВ мастилото што се користи во УВ печатачите со рамно лежиште произведува посебен мирис за време на печатењето.Предлагаме печатарската работилница да биде соодветно проветрена во случај на алергија.

  Каков вид на поддршка може да добиете од Uniprint?

  Машините UniPrint имаат 12 месеци гаранција за машината и доживотна услуга по продажбата, вклучувајќи БЕСПЛАТНА обука, поставување и континуирано работење на машината.Исто така, ќе добивате 24/7 онлајн поддршка за какви било технички проблеми поврзани со нашиот производ.UniPrint Digital нуди сопствена услуга за вашите уникатни деловни потреби.Клиентите можат да не контактираат преку е-пошта, Wechat, WhatsApp или телефонски повици.Ние сме среќни да одговориме на сите прашања за машините на клиентите и да ви обезбедиме услуга по продажбата во странство на време.

  На кој пазар најдобро одговара УВ печатачот со рамно лежиште?

  Како што напредува светот, побарувачката на секоја индустрија постојано се ажурира и подобрува.Печатарската индустрија не е заостаната, особено со појавата на популарниот UV печатач со рамно лежиште.Широк спектар на дизајнерски производи денес се печатат со употреба на UV печатачи со рамно лежиште, вклучувајќи ѕидови во позадина од керамички плочки, теписи, завеси, кожни чанти, стакло, лизгачки врати, кутии за мобилни телефони итн. Некои индустрии кои користат УВ печатачи вклучуваат рекламирање индустрија, индустрија за печатење на екран, индустрија за преработка на кутии за подароци од висока класа, индустрија за ознаки, индустрија за мебел, персонализирано печатење, индустрија за стакло, изложбен дисплеј, картонска амбалажа, кожарска текстилна индустрија, школки за тетратки за мобилни телефони итн.

  Што можат да печатат УВ печатачите со рамно лежиште?

  УВ печатачите со рамно лежиште можат да печатат знаци во трговски центри, ПВЦ табли, керамика, стакло, лајтбокс, куќишта за телефони, табли на отворено и внатре, уметнички занаети и дрво, вклучувајќи производи за промоција како што се чаши, флеш драјвови, држачи за клучеви, пенкала итн.

  Што се УВ печатачи со рамно лежиште со мала големина?

  УВ печатачите со рамно лежиште со мала големина имаат големина на креветот не поголема од 36" на 36" и обично имаат квалитет со висока резолуција.Иако овие машини се можеби помали од нивните браќа и сестри со поголем формат, тие се исто технолошки напредни - можеби уште повеќе - и се способни да поддржат барања за висока продуктивност.UniPrint Digital има UV модели со рамно лежиште со мала големина како A3, 6090 или средни големини како 1313 и 1316.

  Какви ограничувања има УВ печатачот со рамно лежиште?

  За најдобри резултати, UV печатачите со рамно лежиште може да се нанесуваат само на рамни површини.Производите со нерамни површини за печатење ќе бидат тешки за печатење и обично предизвикуваат лоши резултати при печатење.

  Колку долго трае УВ печатењето?

  УВ мастилата за печатење се широко користени во рекламната индустрија.Различни типови на УВ мастило се најпогодни за одредени материјали.Цврстите UV мастила за печатење најдобро се нанесуваат на тврди подлоги.Меките UV мастила за печатење може да се нанесат на кожни подлоги, додека неутралното UV мастило за печатење може да се нанесе и на тврди и на меки материјали.Вообичаено, отпечатоците со ултравиолетови зраци имаат издржливост на отворено најмалку 2 години без избледување.Со обложување и ламиниране, отпечатоците зацврстени со УВ може да достигнат до 5 години или повеќе.Сепак, специфичната средина и апликацијата во која се користи печатењето на крајот ќе одреди дали печатењето ќе трае повеќе или помалку од 2 години.

  Дали УВ печатачите со рамно лежиште работат добро на сите површини?

  Иако UV печатачите со рамно лежиште се идеални за широк опсег на апликации, сепак има некои работи кои се подобро прилагодени за печатачи од ролна во ролна.Ова најмногу се должи на типот на мастило.Постојат мастила на база на масло и мастила на база на вода.Примери на мастила базирани на масло вклучуваат УВ мастило, мастило со растворувач и мастило со еколошки растворувач.Мастилата на база на масло се користат за печатење на нетекстилни производи.Примери на мастила на база на вода вклучуваат мастило за сублимација, реактивно, киселина, мастило за пигмент и мастило од латекс.Бидејќи мастилата на база на вода се поеколошки, тие можат да се користат за печатење текстил.

  Исто така, како што сугерира името, УВ печатачите со рамно лежиште обично се дизајнирани да печатат на рамни подлоги.Постојат модели на хибридни печатачи дизајнирани да го понудат најдоброто од двата света со можности за напојување на ролна и за рамно лежиште.UniPrint Digital засега ги има на залиха само UV моделите со рамно лежиште.

  Дали Uniprint УВ печатачите со рамно лежиште се добра инвестиција?

  Иако почетната цена на секој UV печатач со рамно лежиште може да биде вознемирувачка, купувањето UV печатач со рамно лежиште е добра инвестиција за вашиот бизнис.Осигурете се дека печатачот што го купувате е со добар квалитет од реномиран производител.Иако почетната цена на печатачите со поголема големина може да се обиде да ве одложи, таа има потенцијал да ги трансформира вашите деловни операции надвор од вашата имагинација.

  Која е брзината на печатење на Uniprint печатач со рамно лежиште?

  Различни модели на печатачи се дизајнирани со различни конфигурации на главата за печатење.Главата за печатење Epson се наоѓа во помалите UV печатачи со рамно лежиште и има брзина на печатење од околу 3~5 квадратни метри/ч.Главите за печатење Ricoh се поскапи и имаат брзина од околу 8 ~ 12 квадратни метри / час.Главите за печатење Рико се индустриски глави.Имајте предвид дека количината на печатење и пропусницата за печатење (резолуцијата) се сите фактори кои влијаат на брзината на печатење на UV печатачите со рамно лежиште.

  Која е гаранцијата на машината од Uniprint Digital?

  УВ печатачот со рамно лежиште UniPrint доаѓа со 1-годишна гаранција по поставувањето на машината и доживотна услуга по продажбата.Сепак, имајте предвид дека некои резервни делови поврзани со системот за мастило не се вклучени во договорот за гаранција.Ова не е карактеристично само за UniPrint дигиталниот.Некои од факторите кои можат да предизвикаат оштетување на главата за печатење (системот со мастило) вклучуваат грешки при човечка работа, краток спој на електрична енергија итн.

  Може ли УВ печатач со рамно лежиште да печати на ткаенина?

  УВ печатачите со рамно лежиште можат да печатат на маици.Мастилата може да се излечат и брзо.Сепак, резултатот не може да се спореди со оној од печатачот DTG.УВ мастилата правилно се лепат на рамната и тврда површина на материјалот, а не во предива.Ви препорачуваме да користите печатач DTG за печатење на маици.

  Кои се некои безбедносни мерки што треба да се преземат при користење на UV печатачи со рамно лежиште?

  УВ мастилата не содржат испарливи органски соединенија (VOCs) и се еколошки.Сепак, УВ зраците иритираат кога се изложени на кожата и очите.Кога има продолжен директен контакт, тоа може да доведе и до хемиски изгореници на блистер на кожата.Како безбедносна мерка, препорачуваме носење непропустливи заштитни ракавици, заштитни очила, заштитни комбинезони и заштитни чевли за ракувачите на машините.Исто така, иако испарувањата од УВ печатење не се штетни, проверете дали вашата производна просторија е добро проветрена бидејќи УВ печатењето произведува одреден мирис.

  Колку долго ќе потрае пред клиентите да ја добијат испораката?

  Откако ќе ја потврдиме нарачката на машината, на UniPrint Digital ќе му требаат следните 15-20 дена за да го произведе вашиот UV печатач со рамно лежиште врз основа на вашата спецификација.После тоа, испораката може да биде околу еден месец или една недела во зависност од вашата опција за испорака, односно море или воздух.Единствен исклучок ќе бидат неизбежните околности како природни катастрофи или владините политики кои го ограничуваат движењето до и од вашата локација.

  Колку долго може да се користи главата за печатење Ricoh G5?

  Животниот век на Ricoh G5 е пропорционален на фреквенцијата на користење.Ова е познато како фреквенција на палење.Колку повеќе го користите Ricoh G5, толку помалку ќе биде работниот век.

  Идеално, млазниците Ricoh се дизајнирани од производители за да се користат 300 милијарди пати.

  Ова приближно се преведува на 3-5 години услуга ако ракувате со вашиот UV печатач со рамно лежиште 8 до 10 часа на ден.На крајот на работниот век, главата за печатење нема да се скрши, но може да забележите помал квалитет на печатење.

  Може ли да купам половен UV печатач со рамно лежиште?

  Може да размислите да купите половен печатач поради високата цена на новите.UniPrint Digital не го препорачува ова.Исто така, не продаваме половни УВ печатачи со рамно лежиште.Иако цената на половните УВ печатачи може да биде пониска, ризиците поврзани со купувањето на половни УВ печатач со рамно лежиште се премногу високи.На долг рок, може да потрошите повеќе пари за одржување на половен UV печатач со рамно лежиште отколку што би потрошиле за купување сосема нов.Услугата по продажбата обично не е загарантирана кога купувате половен UV печатач со рамно лежиште.Исто така, половните UV печатачи со рамно лежиште обично не доаѓаат со никаква гаранција.

  Кои се некои совети за зголемување на работниот век на моите УВ рамни глави за печатење?

  Еден од најделикатните делови на вашиот УВ печатач со рамно лежиште се главите или млазниците за печатење со УВ.Штом има проблем со главата за печатење, печатачот не може да функционира.Некои совети за одржување и зголемување на работниот век на главите или прскалките за печатење со рамно ултравиолетово лежиште вклучуваат

  1. Избегнувајте да користите алатки или прст за да ја допирате површината на млазницата.Ова е за да се избегне какво било оштетување на површината на млазницата или блокирање од масло, остатоци, алкохол или пот.

  2. Избегнувајте дување воздух кон млазницата.Ова обично доведува до промени во составот и вискозноста на UV мастилото што предизвикува кондензирање и блокирање на мастилото.

  3. Не исклучувајте наеднаш напојувањето кога работи UV печатачот со рамно лежиште.Во некои случаи, кога напојувањето ненадејно ќе се исклучи, УВ печатачот нема да може да врши операции за покривање на прскалките.Кога прскалките не се затворени, тие ќе бидат изложени на воздух што предизвикува сушење на UV мастилото и млазниците ќе бидат блокирани.

  Вистинскиот начин да го исклучите вашиот UV печатач со рамно лежиште е прво да го ставите во состојба OFFLINE, а потоа да почекате млазницата да се затвори.Откако ќе се затвори млазницата, можете да го исклучите напојувањето и да го исклучите од изворот на напојување.