УВ решение за печатење

УВ печатењето е напредно решение за дигитално печатење кое користи ултравиолетови (УВ) зраци за веднаш да го стврдне и суши мастилото на печатените материјали.Штом печатачот распрсне мастило на површината на материјалот, УВ сијалиците го следат блиску зад сушењето или зацврстувањето на мастилото.

УВ технологијата за печатење е широко користена во декор на дрво, печатење на кожа, табли на отворено, печатење керамички плочки, печатење на куќишта за телефони и многу повеќе.УВ печатењето е популарно бидејќи ви овозможува да печатите директно на речиси сите видови рамни подлоги.Покрај ова, УВ печатењето дава отпечатоци со висока резолуција, отпорни на абење и гребење.

УВ-печатење-банери1

Предности на УВ печатење

01

Разни материјали

УВ печатењето може да се користи на широк спектар на материјали.Овој процес може да се користи во различни индустрии и бизниси.Некои од материјалите што може да се користат за УВ печатење вклучуваат:
● Стакло
lКожа
● Метал
● Плочки
● ПВЦ
● Акрилик
lКартон
● Дрво

02

Брзи и ефективни

УВ печатењето е брз процес.За разлика од традиционалните методи за печатење на екран, не мора да правите филмски плочи ниту да чекате да се исуши мастилото на дизајнот и печатењето.УВ печатењето се врши со помош на специјално мастило што може веднаш да се излечи со помош на УВ светлина.Можете да добиете повеќе отпечатоци за помалку време со УВ печатење.

03

Живописни и детални отпечатоци

И главата за печатење Epson и главата за печатење Ricoh имаат млазници со променливи мастило.поддршка за печатење во сиви тонови.со технологијата за печатење и печатење на барање со висока резолуција, клиентите секогаш ќе добиваат живописен ефект на печатење.

04

Широки апликации

УВ печатењето може да се користи за потребите на секој бизнис.Има безброј апликации и можете да печатите дизајни на речиси секоја површина со УВ печатач.Употребата на УВ печатење рапидно растеше со текот на годините и стана покомерцијална.Некои од индустриите кои позначајно користат УВ печатење вклучуваат:
lПакување
● Табла
● Брендирање и стока
● Промотивни производи
● Домашен уред
● Рекламирање

Процес на УВ печатење

Работни чекори што треба да ги следите

1

Чекор 1: Процес на дизајнирање

Како и со секој метод на печатење, прво мора да го подготвите вашиот дизајн за печатење со УВ.Во зависност од барањата на вашите клиенти, можете да креирате секаков вид дизајн на печатење во вашиот компјутерски систем.Неколку софтверски парчиња можат да ви помогнат во тоа.На пример, можете да користите Illustrator, Photoshop и така натаму.Изберете ја големината на дизајнот што мислите дека ќе изгледа соодветно на површината на вашиот материјал.

2

Чекор 2: Предтретман

Додека УВ печатењето ви дава слобода да печатите директно на различни материјали, треба однапред да ги обработите некои од супстанциите пред да ги користите за печатење.Стаклото, металот, дрвото, плочките и другите медиуми со мазна површина имаат потреба од претходен третман.Тоа му помага на мастилото да се прилепува на површината и обезбедува подобар квалитет на печатење и издржливост на бои.Течноста за обложување за предтретман вклучува лепливи состојки кои можете да ги нанесете со четка или електричен пиштол за прскање.

3

Чекор 3: Процес на печатење

Ова е примарен чекор во УВ печатењето, што ви помага да ја испечатите посакуваната шема на дизајн на материјалот.Печатачот со рамно лежиште работи слично како и инк-џет печатачот.Единствената разлика е што печати УВ мастило на површината на материјалот наместо на хартија.Мастилото брзо се суши за да создаде постојана слика.
Кога ќе го поставите вашиот предмет на печатачот со рамно лежиште и ќе дадете команда за печатење, УВ зраците што доаѓаат од печатачот почнуваат да печатат.УВ зраците веднаш го лечат мастилото за да се залепат на површината на материјалот.Бидејќи времето на стврднување на мастилото е моментално, тоа не се шири.Затоа, добивате впечатливи детали за бојата и постојаност на сликата.

4

Чекор 4: Процес на сечење

УВ печатењето се користи на широк спектар на материјали;затоа има широка примена.Ласерските секачи го прават УВ печатењето повеќе разноврсно.Ласерскиот секач UniPrint ви помага да направите прецизни сечења и гравирање на различни материјали.Користејќи визуелен ласерски секач, можете да додадете разновидност во опсегот на вашите производи и да ја зголемите неговата вредност.
Забелешка: ако производите се готови, тогаш по УВ печатењето тоа е готово.освен ако вашиот производ не е цело парче суровини како дрво, акрилик, пена плоча.Ласерскиот секач ќе се користи за сечење во дизајнерска форма по што ви треба.

5

Чекор 5: Готов производ

По пакувањето или етикетирањето, сега вашиот прилагоден производ е подготвен за продажба.УВ печатењето е прилично јасен процес на печатење.Со комбинирање на UV печатач со рамно лежиште со ласерски секач (опционално), можете да и обезбедите на вашата компанија сосема нов сет на креативни опции.

Зошто да изберете UniPrint?

UniPrint има 10 годишно искуство во производство на машини за дигитално печатење.Нашиот објект вклучува 6 производни линии кои покриваат 3000 квадратни метри со месечен производствен печатач до 200 единици.Ние сме страстни за производство на најсигурни и најекономични опции за машини за печатење за вашите уникатни деловни решенија.

Ние се справуваме со сè, од истражување и развој до производство, продажба, транспорт, испорака, инсталација, обука и услуга по продажбата.

Што и да е потребно за вашиот бизнис со дигитално печатење да напредува, ние одиме уште повеќе.

Задоволството на нашите клиенти е клучно.Со тоа што ви ги нудиме најдобрите машини и услуги за дигитално печатење, нашата цел е да ослободиме нов свет на уникатни можности за вашиот бизнис, да ги зголемиме приходите и да го воспоставиме вашиот бренд.

UniPrint опрема за производство на UV печатење

А3 УВ ПРИНТЕР-3

А3 УВ печатач

UniPrint A3 UV печатачот е еден од UV печатачите со рамно лежиште со мал формат.Печатење со големина А3 од 12,6*17,72 инчи (320мм*450мм).Овој мал печатач со рамно лежиште е погоден за дома, како и за бизниси со ограничена големина, како што се фото студија, рекламни агенции, декорација на облека, правење знаци итн.

UV6090-1

UV6090

UniPrint UV6090 UV печатач со мал формат со рамно лежиште е популарен модел на печатач кој ви овозможува да вршите UV печатење на мобилни кутии, предмети за подароци, дрвени плочки, кожа и стакло.Овој печатач со рамно лежиште има моќна глава за печатење за да обезбеди поголема прецизност со брзина.Големината на печатење на овој печатач е 900x600mm.

 

UV1313-1

UV1313

UniPrint UV 1313 UV печатач со среден формат со рамно лежиште е дизајниран да произведува максимална големина на печатење до 1300mmx1300mm.Овој печатач со рамно лежиште ви овозможува да печатите со резолуција до 720x1440dpi.Можете да го користите за UV печатење на материјали како картон, метал, акрилик, кожа, алуминиум, керамика и куќишта за телефони.

UV1316-3

UV1316

UV1316 е уште еден печатач со рамно лежиште со среден формат од UniPrint.Печатачот користи висококвалитетна глава за печатење.Тоа ви овозможува брзо и прецизно да ги пренесете саканите шеми на дизајн на медиум за печатење.Овој печатач со среден формат поддржува максимална големина на печатење до 1300mmx1600mm.Можете да го користите за печатење на рамни предмети направени од алуминиум, керамика, стакло, кожа и друго.

uv2513 печатач со рамно лежиште-3

UV2513

UniPrint UV2513 UV печатач со рамно лежиште со голем формат ви овозможува да ги исполните барањата за печатење со големи димензии.Максималната големина на печатење што може да печати е 2500mmx1300mm.Понатаму, ви дава максимално печатење со висока резолуција од 720x900dpi.Можете да го користите за печатење на материјали како камен, пластика, ПВЦ плоча, метал итн.

УВ ПРИНТЕР РАМНО 2030(1)

УВ2030

UV2030 UV печатач со рамно лежиште со голем формат е уште еден UV печатач со рамно лежиште со голем формат од UniPrint што можете да го користите за масовно UV печатење.Печатачот има систем за снабдување со мастило со негативен притисок за да ја одржува стабилна главата за печатење при печатење.Максималната големина на печатење поддржана од овој печатач е 2000mmx3000mm, со резолуција од 720x900dpi.

 

KS1080-F1 Со ласерски секач 100w -1-мин

Ласерски секач

Ласерскиот секач UniPrint е клучна опрема за поединци во бизнисот со UV печатење.Тоа ви овозможува да ги исечете дизајнерските шеми што ги креирате на различни површини за да можете да ги користите за да ги приспособите вашите производи.Можете да го користите овој секач за да сечете во однос на дизајнерската векторска датотека.Покрај тоа, може да остави траги на обложениот метал.

UV-INK-21-300x300

УВ мастило

UniPrint обезбедува и UV мастило со врвен квалитет за да ви помогне да добиете врвно UV печатење.Имаме конфигурација на мастило CMYK, CMYK+ White и CMYK+ White+ Varnish.Мастилото CMYK ви овозможува да печатите на сите типови на подлоги во бела позадина.CMYK+ White е погоден за темна позадина материјал.И ако сакате UV печатење со сјаен слој, можете да одите на конфигурација на мастило CMYK+ White+ Varnish.

Видеа на YouTube

ПЕЧАТЕЊЕ А3 ТЕЛЕФОН ФУРТИЈА.

UV6090.

UV1313.

UV1316.

2513 УВ печатач со рамно лежиште.

ласерски секач (мал визуелен)

УВ ротационен печатач

Изложба

Најчесто поставувани прашања

Што е УВ печатење?

УВ печатењето е метод на дигитално печатење што користи ултравиолетова (УВ) светлина за да се залепи или суши УВ мастилото.УВ мастилото се суши веднаш штом ќе удри на површината на материјалот за печатење.Технологијата за печатење се здобива со популарност поради висококвалитетните завршетоци, разноврсноста и брзото превртување.

Како работи УВ печатачот со рамно лежиште?

УВ печатач со рамно лежиште има мониста со LED светилка на двете страни на неговиот превоз за печатење.Кога ќе ја дадете командата за печатење, печатачот остава специјално УВ мастило на површината на објектот, а УВ-светлата од зрната на ламбата го лечат мастилото за кратко време.

Што можам да испечатам со УВ печатач со рамно лежиште?

UniPrint UV печатачот со рамно лежиште се користи во различни индустрии.Тој е способен да печати широк спектар на материјали.УВ печатачот со рамно лежиште ви овозможува да печатите на ПВЦ пластика, кожа, акрилик, метал и дрво.Испечатениот предмет мора да има рамна површина.Ако треба да печатите на цилиндрични предмети како што се шишиња, чинии, лименки и други пијалоци, користете го UniPrint Ротирачки УВ печатач.

Кои се предностите на УВ печатењето?

Во текот на изминатите неколку години, УВ печатењето се здоби со популарност ширум светот.Подолу се дадени неколку основни причини за нејзината зголемена распространетост.

Широк опсег на апликации

УВ печатачот со рамно лежиште може да печати широк спектар на рамни подлоги направени од метал, дрво, акрилик, пластика, стакло, керамика итн. Затоа, бизнисите како рекламни компании, производители на знаци и фото студија ја користат оваа технологија.

Брз пресврт

Во споредба со конвенционалниот метод на печатење, процесот за УВ печатење е доста брз.УВ печатачот со рамно лежиште користи ултравиолетова светлина за да го залепи мастилото и потребни се само неколку секунди.

Висококвалитетни завршетоци

УВ печатењето создава јасни отпечатоци поради неговиот уникатен метод на сушење.Поради брзото време на сушење, мастилото нема доволно време да се шири.

Издржливост

УВ печатењето ви обезбедува долготрајни отпечатоци.Издржливоста на печатењето зависи од различни фактори, како што се материјалот на кој сте печатиле, факторите на околината и многу повеќе.

Отпечатоците од ултравиолетови зраци на отворен простор можат да преживеат најмалку две години без да избледат.Со ламиниране и обложување, отпечатоците можат да траат до 5 години.

Кои се недостатоците на УВ печатењето?

Иако УВ печатењето има тони предности, има и неколку недостатоци.

● Почетното поставување може да биде скапо за стартап или мали бизниси.

l Може да биде предизвик да се исчисти УВ мастилото во случај на истурање, бидејќи не е цврсто додека не се излечи.

● Додека печатат, на некои луѓе не им се допаѓа мирисот на УВ мастилото.

● Во ретки случаи, УВ мастилото може да предизвика иритација на кожата ако дојде во контакт со вашата кожа пред да се стврдне.Препорачливо е да се носи заштита за очи и кожа.

Која е брзината на УВ печатењето?

Брзината на UV печатење зависи од конфигурацијата на главата за печатење на печатачот.Покрај ова, резолуцијата на печатење исто така влијае на брзината.

Во UniPrint, имаме различни UV печатачи со рамно лежиште, како што се A3 формат, UV 6090, UV 1313, UV 1316, UV 2513 и UV 2030. Различни печатачи имаат различни конфигурации на главата за печатење.

Со главата за печатење на Epson, добивате брзина од 3 до 5 квадратни метри.на час, додека главата за печатење Ricoh дава брзина од 8–12 кв.м на час.

Дали е профитабилен бизнисот со УВ печатење?

Да, вреди да се инвестира во УВ печатач со рамно лежиште. Од клучно значење е да се задоволи побарувачката на вашите клиенти за прилагодување во денешниот конкурентен свет.УВ технологијата за печатење може да ви помогне со ова.

УВ печатачот со рамно лежиште е идеална инвестиција за секој што сака да ја зголеми вредноста на своите производи.Може да печати на се, од акрилни листови до керамички плочки, куќишта за мобилни телефони и повеќе.

Бидејќи УВ печатењето поддржува побрзо производство, можете да произведувате во големи количини и да остварите огромен профит.

Колку бои можам да испечатам во УВ печатење?

UniPrint UV печатачот со рамно лежиште доаѓа со мастило CMYK+White и CMYK+White+ Varnish.Конфигурацијата со мастило CMYK ви овозможува да печатите на подлоги со бела позадина, додека конфигурацијата на CMYK+ бело мастило е за објекти со темна позадина.

Ако сакате на вашата подлога да и дадете сјајна завршница, можете да користите мастила CMYK+White+Larnish.

Како да го изберете вистинскиот УВ печатач?

Прво, изберете ја вистинската големина во зависност од вашите барања за производство.Во UniPrint, имаме различни модели на UV печатачи со рамно лежиште, вклучувајќи A3 формат, UV 6090, UV1313, UV 1316, UV 2513 и UV 2030. Може да побарате и приспособени големини.

Одлучете за резолуцијата на печатење и типот на главата за печатење.Главата за печатење Epson е економична опција и е погодна за печатачи со мал формат како што се 1313 и 6090. Можете да изберете глава за печатење G5 или G6 ако печатите во голем обем.

Погрижете се да работите со искусен и реномиран производител/добавувач.На крајот на краиштата, тие ќе ви обезбедат подобра услуга по продажбата.

Дали УВ печатачите можат да печатат на ткаенина?

Можете да користите УВ печатење на ткаенина, но ќе мора да направите компромис за квалитетот, а принтот нема да трае долго.

Покрај тоа, нема да ги добиете резултатите што ги добивате од печатењето DTG.Тоа се случува затоа што УВ мастилото се стврднува на површината на материјалот и не продира во предива.

Ако сакате да печатите маици, можете да користите a DTG печатачкој користи пигмент на база на вода за подобри резултати.

Како можам да добијам примерок од УВ печатење?

Before investing, it is critical to take a sample. At UniPrint, we are committed to providing 100% customer satisfaction. Consequently, we provide free samples for UV printing. You may check out our existing samples or send your own for printing. Write to us at sales@uniprintcn.com for a sampling.

Дали УВ мастилото е отровно?

Заблуда е дека УВ мастилото е отровно.

УВ или ултравиолетово мастило брзо се стврднува со УВ светлина.Тој е хемиски и отпорен на триење.Некои луѓе може да доживеат иритација на кожата ако дојдат во контакт со мастилото пред да се исуши.Сепак, УВ мастилото е безбедно.

Колку чини УВ печатачот?

UniPrint has different models of UV flatbed printers designed for small, mid-sized, and large format UV printing. They have distinct print heads and printing resolutions. As a result, the price varies from model to model. If you want to learn the exact price, you can call us at 86-15957481803 or write to us at: sales@uniprintcn.com.