Решение за печатење на маици

DTG (Direct-to-Garment) или печатење на маици е високотехнолошко решение за печатење.Неговата водена инк-џет технологија го прави поеколошки од конвенционалните техники за печатење маици.

T-shirt Printing е идеално решение за печатење за памучни маици или маици со висок процент на памук.За разлика од печатењето на екранот, печатењето на маици ви овозможува да печатите графики или дизајни директно на облеката.

Процесот на печатење е едноставен како печатење на хартија.Единствената разлика е во тоа што печатите на облека.Бидејќи печатењето на маици се користи конкретно за маици, некои луѓе го нарекуваат печатење на маици.Можете да испечатите кој било дизајн што го сакате без никакви ограничувања во боја.

маица-печатење-банерот2

Предности на печатење на маици

01

Без ограничување на бојата

Машините за печатење UniPrint Tee имаат CMYK ORGB 8 бои + бело мастило.Како резултат на тоа, може да испечати илјадници бои.понатаму клиентот може да печати на маици со темна или светла боја.

02

Низок MOQ

Поради технологијата за печатење на барање.UniPrint DTG печатачот може да исполни нарачки за дигитално печатење на мали маици на барање на клиентот.малите нарачки или нарачките на големо се секогаш добредојдени.

03

Опции за различни материјали

UniPrint DTG печатачот може да печати на различни материјали како памук, мешавини од памук, лен и други природни влакна.Производите за примена вклучуваат маици, поло, дуксери, фармерки, торби, свилени шалови и перници.итн.

04

Брз пресврт

UniPrint DTG печатачот има печатење со голема брзина до 1 минута по кошула со врвен квалитет на печатење.на овој начин, клиентите би можеле да ги завршат нарачките со брзо печатење на маици.

Процес на печатење на маици

1

Чекор 1:Процес на дизајнирање

Додека печатачот UniPrint DTG ви овозможува да печатите директно на маици, прво подготвувате приспособени дизајни за печатење на вашиот компјутер.Можете да користите софтвер како Photoshop(ps) и illustrator(ai) за да креирате дизајн за печатење.Дизајнот што ќе го направите мора да одговара на големината на платформата на печатачот.Исто така, треба да се погрижите да изгледа соодветно на вашата маица.

2

Чекор 2: Процес на предтретман

Процесот на предтретман вклучува прскање на раствори за предтретман на маици.Обезбедува дека белото мастило правилно се меша со ткаенината.Растворот делува како лепак и ги врзува мастилата со ткаенина.Понатаму, спречува промена на бојата и дава живописни принтови на светли маички.Може да ја користите нашата опрема за предтретман за еднообразно прскање.

3

Чекор 3: Процес на печатење

Печатачот DTG се користи за процесот на печатење маици.Прво, ја поправате вашата маичка на рамната платформа за печатење на печатачот.На маичката не треба да има никакви брчки.Следно, дајте ја командата да продолжите со печатење од вашиот компјутер.Кога ќе се вклучи жолтото светло на машината, притиснете го копчето за да дозволите платформата да влезе внатре.Машината ќе започне да печати автоматски кога ќе се вклучи зеленото светло.

4

Чекор 4: Процес на загревање

Процесот на загревање не е само испарување на водата од печатеното мастило.Процесот на стврднување осигурува мастилото да го достигне максималното ниво на перформанси за адхезија.Постојат различни машини за процесот на загревање, како што се топлинска преса, грејач за фиоки и тунел сушење.Температурата на греењето и времето за стврднување зависат од типот на опремата за стврднување, материјалот и типот на мастилото.Температурата на сушење треба да биде помеѓу 150-160°C за две минути.Ако користите различна маица и различни мастила, температурата и времето може да се разликуваат.

5

Чекор 5: Готов производ

Откако ќе завршите со загревање и лекување, вашите сопствени маици се подготвени за употреба.Сега можете да ги продавате на мало.со DTG Printing, тој е многу пофлексибилен бидејќи може да се приспособи врз основа на примените нарачки.ќе треба да складирате празна маица на залиха за печатење.редоследот може да биде низок MOQ или голем волумен со брз пресврт.

Зошто да изберете UniPrint?

UniPrint е доверлив добавувач на решенија за дигитално печатење што работи од Нингбо, Кина.Од 2015 година обезбедуваме широк спектар на решенија за печатење за печатење маици и печатење чорапи.

Наша цел е да ги поддржиме малите и средни бизниси кои се во индустријата за печатење маици и чорапи.UniPrint им обезбедува висококвалитетни индустриски дигитални печатачи, вклучувајќи печатачи DTG, печатачи за чорапи, печатачи за Sublimation и UV печатачи со рамно лежиште.

Нашите производи можете да ги добивате на сите примарни локации низ САД, Европа и Југоисточна Азија.

UniPrint опрема за производство на печатење маици

МАШИНА ЗА ПРЕТРЕТМАН-1

Машина за предтретман

Машината за предтретман UniPrint ви помага да ја обложите ткаенината за маички со раствор за предтретман.Памучната ткаенина бара претходна обработка пред да нанесете отпечатоци на неа.Оваа автоматска опрема за предтретман рамномерно ги шири растворите за предтретман преку маичките.Машината има и контролер за брзина за прилагодување на брзината на прскање.

DTG Printer-1

DTG печатач

Печатачот UniPrint DTG ви овозможува да печатите дизајни и фотографии директно на облеката.Користи инк-џет технологија за да понуди отпечатоци со висока резолуција.Машината за печатење маици доаѓа со двојна платформа која му овозможува на операторот да печати една маичка, а друга да одржува подготвена за печатење.Тоа помага да се забрза процесот.

топлинска преса-1

Притиснете на топлина

Топлинската преса UniPrint е идеална инвестиција за мали фирми за печатење маици кои имаат ограничен простор и буџет.Машината за термичка преса помага во процесот на стврднување.Тоа ви помага да го исушите мастилото за печатење и да го лечите додека не се подготви за лепење.Мора да ја лечите памучната маичка на 180°C 35 секунди.Меѓутоа, во зависност од типот на ткаенината и мастилата, температурата и времето може да се разликуваат.

Грејач на фиоки-1

Грејач на фиоки

Грејачот на фиоката исто така помага при процесот на стврднување сличен на топлинската преса.Грејачот е погоден за бизниси со средна големина.Доаѓа со автоматизиран транспортер за внесување ткаенина внатре.Машината го забрзува процесот на вашиот DTG печатач.Температурата на фиоката треба да биде 150-160°C за 2 минути.Сепак, времето и температурата може да се разликуваат во зависност од типот на маици и мастило.Така, соодветно го прилагодувате времето.

тунелен грејач-1

Фен за тунел

Тунелот за сушење UniPrint ви помага и во процесот на загревање и стврднување.Донекаде е сличен на грејачот на фиоката, но споредбено има поголем капацитет.Го дизајниравме за компании за печатење маици кои вршат масовно производство.Ако сакате приспособена машина за сушење тунели, ние ви го обезбедуваме и тоа.Можете да излечите до стотици маици на час со машина за сушење тунели.

мастило за пигмент

Мастило за пигмент

Инкџет мастилото за печатење маици е пигментно мастило.Пигментното мастило е еколошки мастило.Неговиот текстил користи инкџет мастило на база на вода.што е поважно.ние нудиме и домашно мастило и мастило Dupont.имаме 8 бои на C, M, Y, K, O, R, G, B и дополнително бело мастило.погоден за светла боја и темна боја за живописно печатење.UniPrint ви нуди решенија за мастило заедно со машините за печатење.

Услуга за печатење DTG

Услуга за печатење

UniPrint им нуди на овие клиенти кои сакаат DTG печатење на маици, но не сакаат да користат машина за печатење DTG.со UniPrint, можете да ги брендирате вашите маици со дигитално печатење.прилагодено печатење за маици со низок MOQ како 100 парчиња по дизајн по големина.ќе имате маички во различни бои по избор од нашите залихи кошули.

Изложба

Најчесто поставувани прашања

Што е прилагодено печатење на маици?

Прилагодено печатење на маици е технологија за печатење што ви овозможува да креирате каков било претпочитан дизајн на маица.Материјалот на маицата треба да биде памук, свила, лен или која било друга природна ткаенина.Сепак, често се претпочитаат маички со поголем процент на памук.Печатењето на маички DTG ја користи техниката воден инкџет, што е лесно за џебот и околината.Она што го прави уникатно приспособеното печатење на маици е тоа што можете да печатите графики директно на облеката.

Кои се придобивките од прилагодено печатење на маици?

Луѓето кои работат во малопродажната индустрија за маици може да имаат голема корист од приспособеното печатење на маици.Сите знаеме дека сопствените маици имаат повисоки цени од обичните маици.Покрај ова, приспособеното печатење е идеален начин за маркетинг на вашиот бренд.Со печатење на маички со лого, можете да ја подигнете свеста за вашиот производ.

Која е минималната количина на нарачка (MOQ) за прилагодено печатење на маици?

Во UniPrint прифаќаме нарачки во мали количини, како и на големо печатење на маици.Нашата технологија за печатење кошули DTG може да печати дури и едноделни маици по дизајн.Сепак, поставивме MOQ од 100 маици по дизајн, земајќи ги предвид трошоците за работна сила и другите трошоци.

Кои бои може да се испечатат на прилагодени маици?

Опциите за боја се неограничени кога станува збор за печатење маици.Без разлика дали сакате печатење на црни маици или печатење на маици со висока класа, опциите за боја се бесконечни.

Нашата технологија за печатење директно на кошула користи C, M, Y, K, O, R, G, B, 8 бои мастило.Мешавината на овие осум бои може да создаде илјадници нови бои.Ние користиме и бело мастило за маици со темна позадина.

За какви типови материјали можам да направам приспособено печатење на маици?

Во UniPrint обезбедуваме прилагодено печатење на маици на сите видови памучни, свилени и ленени маици.Освен маици, нудиме и услуги за печатење на дуксери, торбички, навлаки за перници, свилени марами и друго.

Дали ќе добијам добар квалитет на печатење при печатење на маици?

UniPrint обезбедува печатење со врвен квалитет, без разлика дали ви треба маичка со 3D принт, печатење црна маичка или графичко печатење на маици.Има најсовремено DTG печатење, со глави за печатење EPSON за да се обезбеди висок квалитет на сликата.Печатачот ви дава 720x2400dpi резолуција со висока густина.

Кои се трошоците за земање примероци за прилагодено печатење на маици?

UniPrint insists its customers check out some samples before placing the order for bulk T-shirt printing. It gives you an idea about the quality of digital print shirts. We do not charge for our existing printed T-shirt samples. However, if you want to check your design printing on a cotton T-shirt, it would be paid. However, we refund the sampling fee if you place an order for 1000 pcs of T-shirts later. Get in touch with our sales team to learn sampling charges for single T-shirts. You may email at  sales@uniprintcn.com.

Кои начини на плаќање ги прифаќате?

Можете да платите за вашите нарачки преку T/T, Western Union и PayPal.Изберете кој било од медиумите што сакате.

Дали имате политика за враќање/рефундирање?

Пред да продолжиме со печатење на маици, ви даваме примероци.По вашата потврда, го правиме следниот чекор.Затоа, не треба да се сомневаме во квалитетот на печатењето.Бидејќи се работи за приспособена нарачка, нема да можеме да ги враќаме нарачките и да ја рефундираме уплатата.На крајот на краиштата, не можеме да ги продаваме вашите нарачки на други клиенти.

Сепак, UniPrint обезбедува целосно враќање и враќање на парите во случај да е нивна вина.На пример, ако ви испорачаме производи со погрешна големина или слаб квалитет.

Кои се трошоците за испорака за печатење маици?

Трошоците за испорака за приспособено печатење облека зависи од видот на услугата за испорака што ја избирате и оддалеченоста на вашата локација.Ако сакаш

Печатење на маици во помала количина, изберете го експресниот режим.Вие не само што ќе заштедите пари, туку и ќе ја добиете вашата нарачка на распоред.Во случај да сте нарачале печатење на маички на големо, режимот за поморски превоз ќе биде добар избор за вас.

UniPrint има врски со неколку агенции за испорака.Затоа, обезбедуваме навремена испорака по најдобра можна цена.

Дали еколошкото печатење на вашите маички по мерка?

Да, услугата за печатење маици UniPrint е целосно безбедна и еколошка.На крајот на краиштата, тој користи пигментно мастило на база на вода.