• Проширете го вашиот сопствен бизнис за печатење маици

  UniPrint DTG печатач

  Предности на печатењето DTG

  DTG или директно печатење на облека е напредно решение за печатење кое ви овозможува да правите отпечатоци директно на ткаенини од памук.Дозволете ни да погледнеме неколку предности на печатењето DTG подолу.

  ● Технологија за печатење на барање (POD).

  Печатењето DTG е идеална технологија за печатење за луѓе кои сакаат да започнат сопствен бизнис со печатење маици.Печатачот DTG поддржува печатење по барање.Тоа значи дека можете да печатите маици во мали серии.
  Бидејќи не постои минимална количина на нарачка во печатењето DTG, неколку трговски марки и маркетинг фирми го користат тоа.Можете да користите печатач DTG за да произведувате приспособени производи.

  ● Печатење со висока резолуција

  Печатењето DTG ви дава висококвалитетно печатење на слики од 720*2400 dpi.Печатачот UniPrint DTG има глави за печатење EPSON кои обезбедуваат висококвалитетни и долготрајни печатење.
  Бидејќи дигиталното печатење се изведува директно на текстилот, тој не пука и не се троши брзо.Маица со печатење DTG може да издржи до 50 перења.Печатењето DTG вклучува и процес на предтретман кој го подобрува квалитетот на печатењето.

  ● Широки апликации

  DTG Printing е способен да прими широк опсег на апликации.Бидејќи печатачите DTG користат мастило за пигмент на база на вода, тоа прави фини отпечатоци на природни влакна како што се памук, лен, коноп и бамбус.Печатењето DTG ви овозможува да печатите на памучни маици, свилени марами, дуксери, торби, перници итн. Дополнително, печатењето DTG ви дава опции за печатење во повеќе големини.Затоа, можете да ги исполните флексибилните барања на вашите клиенти.

  ● Еколошко печатење

  Дигиталното печатење е една од најеколошките технологии за печатење.Печатачот DTG користи текстилно мастило на база на вода, што е безбедно за животната средина.
  Како и традиционалното печатење, не користи груби и неодржливи хемикалии.Дополнително на ова, дигиталното печатење DTG троши мала енергија.Луѓето во денешно време ги привлекуваат брендовите кои придонесуваат за заштита на животната средина.

  Предни карактеристики на печатачот UniPrint DTG

  UniPrint DTG Printer е машина за печатење од индустриска класа која обезбедува прекрасни дизајни или обрасци печатени на облека.Од вклучената напредна технологија на машината, можете да добиете идеја за „како работи печатачот DTG“ од следниве точки:

  ● Систем за бело мастило 8Colors+

  UniPrint DTG печатачот ви овозможува да печатите и на светли и на темни маици.Можете да печатите логоа и слики со неограничени бои.Се одликува со 8 бои + бела.Овие бои вклучуваат цијан, магента, жолта, црна, портокалова, црвена, зелена и сина.Печатачот UniPrint DTG има систем за предупредување за недостиг на мастилото.Покрај тоа, тој вклучува увезени грејни ленти за да обезбеди постојан проток на мастило дури и при ниски температури.

  l Оригинална глава за печатење EPSON

  Печатачот UniPrint DTG има оригинална глава за печатење EPSON i3200-A1.Не само што поддржува технологија за печатење по барање, туку обезбедува и висока резолуција за печатење од 720x2400dpi.Главата за печатење е идеална за мастила на база на вода и дава висока продуктивност.Бидејќи главата за печатење EPSON ја регулира големината на капките мастило, добивате висока точност на печатење.

  ● Софтвер RIPRINT RIP

  UniPrint DTG Printer го користи софтверот RIPRINT RIP.Можете да го користите овој софтвер за обработка на слики за да ги конвертирате датотеките JPG, PDF и Photoshop во растерски или битмапи слики.Софтверот ви овозможува да управувате со неколку типови и големини на датотеки.Исто така, ви помага да ја одредите резолуцијата и моделот на печатениот производ.

  ● Печатење со двојна платформа

  UniPrint DTG печатачот со двојна платформа го олеснува работењето, особено кога треба да печатите на големо.Додека печатите маици на една платформа, можете да направите друга маичка подготвена за печатење на втората платформа.Го забрзува процесот и заштедува време.Големината на овие плочи е 450x550mm.Кога ќе ги комбинирате двете плочи, максималната големина на печатење достигнува 650*950.

  ● Цврста рамка со висока густина

  UniPrint DTG печатачот прифаќа целосна челична рамка со висока густина.Дури и по долгогодишно користење, нема да забележите знаци на деформација.Исто така, поддржува системи против судир инсталирани во вагон.Затоа, главата за печатење останува безбедна за време на процесот на печатење.Во печатачот користевме електрични делови со врвен квалитет.На пример, има увезена германска лента за влечење Igus која прави минимален шум.Дополнително, добивате сензор за ограничување за да ја осигурате точноста на подвижните плочи.

  ● Пријателност на корисниците

  Печатачот UniPrint DTG лесно се поставува и зазема мал простор.Не ви треба толку многу поставување кога работите со печатач DTG.Печатењето DTG ви помага брзо да печатите на сите видови памучна облека.Можете да дадете побрз резултат според тековните трендови на пазарот.Нашиот DTG печатач има и панел со екран на допир за извршување на различни операции.

  Видео/ Параметар/Предност во компонентите

  Видео
  Технички параметри
  Предност во компонентите
  Видео

  UniPrint индустриски DTG печатач

  Печатењето DTG (Direct to Garment) е процес на директно печатење на дизајни или фотографии на облека, го прифаќа инк-џет технологијата на POD (Print on Demand) за печатење на кој било дизајн што го сакате на кошулата.можеме да го наречеме и печатење на маици бидејќи главно печатачот DTG се користи за печатење на маици.или дигитален печатач за облека итн...
  UniPrint DTG печатачот максимално опремува со 4 парчиња I3200 глави за печатење.брзина до 60 секунди по печатење на кошула.со 2 плочи, клиентите можат да печатат поефикасно.понатаму, попријателски е за печатење маици со големи димензии бидејќи 2 плочи може да се комбинираат како чинија со 1 голема големина.

  Технички параметри
  Модел на печатач ДТГ 200
  Големина на платформата 450mm*550mm 2Платформи950mm*650mm Комбинирани
  Глави за печатење Epson i3200 2 или 4PCS Изборно
  Систем за чистење Автоматска интелигентна млазница за чистење
  Резолуција за печатење 480*2400DPI
  480*3600DPI
  540*2400DPI
  540*3600DPI
  720*2400DPI
  720*3600DPI
  Тип на мастило Текстилно пигментно мастило
  Боја на мастило CMYKORG B+ Бело
  Волумен на мастило 500ml/Боја+1500ml/W
  Снабдување со мастило Интелигентен циркулационен систем за мешање со негативен притисок
  Брзина на печатење Маица во светла боја
  60 Парчиња/час
  Маица во темна боја
  30 Парчиња/час
  Висина на печатење 20 мм
  Тип на ткаенина Памук, лен, свила, најлон, полиестер, волна и кашмир
  Лек со мастило Загрејте го притискачот на 180°C за 35 секунди.(поддршка за мало производство.
  Грејач на тунел 150~160°C 2 мин.(поддршка за масовно производство)
  Времето и температурата може да се разликуваат во зависност од различни сушари.
  Јазици за работа англиски, кинески.
  Оперативен систем Windows WIN7/WIN8/WIN10 (32bit/64bit)
  Интерфејс TCP/IP, мрежна порта GIGABit
  Софтвер Печати Exp/Riin
  Контролната табла 10-инчен интегриран екран на допир
  Формат на слика Png, Jpg, Tiff
  Напон/Моќност 1200W, AC220~240V,50~60HZ, 5A
  Работна околина Температура: 20~30°C.
  Влажност: 60~70% (без кондензат)
  Бучава 50DB
  Големина/тежина на машината 1628*2200*1281мм/480кг
  Големина/тежина на пакување 1728*2300*1381мм/580кг
  Предност во компонентите
  1. Глава за печатење 4 парчиња Јапонија EPSON I3200.Со висока резолуција и брзина, Минималниот пад на мастилото е 3,5 pl.Направете ја сликата понежна.Главата Epson I3200 има 3200 млазници, резолуција 600 npi, фреквенцијата на млазот е поголема од DX5 и xp600, а исто така и заситеноста на бојата, брзината на печатење, точноста на печатење се подобри
  2. Увезен јапонски водич за THK, увезени висококвалитетни електрични делови Ефикасна и издржлива јапонска шина за водич THK, истовремено обезбедувајќи животен век до 10 години, бучавата може да се контролира помала од 7 db.Прифатете увезени електрични резервни делови, што им одговара на клиентите да купат резервни делови за брза замена локално
  3. Интелигентен циркулационен систем за мешање/систем за мешање од сплит тип Кога белото мастило е во статична состојба, поради големиот дел од титаниум диоксид, лесно се таложи.Затоа.Кога машината не работи.Системот за циркулација сè уште работи во одредено време.Така што целиот систем за снабдување со мастило сè уште работи.Мастилото во резервоарот за мастило се меша во одредено време.И две функции се извршуваат наизменично за да се осигура дека мастилото не таложи.
  4. Интерактивна работа со двојна плоча за да се постигне највисока ефикасност на печатење, двојни плочи од 45 * 55 см.комбинирана чинија 95*65см.лесно да се печати кој било моден бренд со печатење во големи димензии.дизајн на рамка за печат.Направете ја облеката рамна и безбедна за производствени операции.Дизајн за замена на платформата за брзо префрлување.Лесно се справува со различни големини на облека.
  5. Индустрискиот дизајн на ергономијата го прави корисникот да работи поудобно Едноставен и елегантен дизајн.Колку повеќе го користите.Колку повеќе ви се допаѓа.Колку поубаво изгледа.

  Поврзани производи

  Uniprint ви нуди сродни производи како што се машина за предтретман, преса за топлина, грејач на тунели итн., Вклучува мастила.Тие се неопходни делови за прилагодено печатење на маици за производство

  Машина за предтретман

  Машината за предтретман UniPrint ви помага да ја обложите ткаенината за маички со раствор за предтретман.Памучната ткаенина бара претходна обработка пред да нанесете отпечатоци на неа.Оваа автоматска опрема за предтретман рамномерно ги шири растворите за предтретман преку маичките.Машината има и контролер за брзина за прилагодување на брзината на прскање.

  Притиснете на топлина

  Топлинската преса UniPrint е идеална инвестиција за мали фирми за печатење маици кои имаат ограничен простор и буџет.Машината за термичка преса помага во процесот на стврднување.Тоа ви помага да го исушите мастилото за печатење и да го лечите додека не се подготви за лепење.Мора да ја лечите памучната маичка на 180°C 35 секунди.Меѓутоа, во зависност од типот на ткаенината и мастилата, температурата и времето може да се разликуваат

  Грејач на фиоки

  Грејачот на фиоката исто така помага при процесот на стврднување сличен на топлинската преса.Грејачот е погоден за бизниси со средна големина.Доаѓа со автоматизиран транспортер за внесување ткаенина внатре.Машината го забрзува процесот на вашиот DTG печатач.Температурата на фиоката треба да биде 150-160°C за 2 минути.

  Фен за тунел

  Тунелот за сушење UniPrint ви помага и во процесот на загревање и стврднување.Донекаде е сличен на грејачот на фиоката, но споредбено има поголем капацитет.Го дизајниравме за компании за печатење маици кои вршат масовно производство.Ако сакате приспособена машина за сушење тунели, ние ви го обезбедуваме и тоа.Можете да излечите до стотици маици на час со машина за сушење тунели.

  Инкџет мастило

  Инкџет мастилото за печатење маици е пигментно мастило.Пигментното мастило е еколошки мастило.Неговиот текстил користи инкџет мастило на база на вода.што е поважно.ние нудиме и домашно мастило и мастило Dupont.имаме 8 бои на C, M, Y, K, O, R, G, B и дополнително бело мастило.погоден за светла боја и темна боја за живописно печатење.UniPrint ви нуди решенија за мастило заедно со машините за печатење

  За UniPrint Digital

  UniPrint, вашиот сигурен извор за машините за печатење DTG.Ние сме посветени да ви ги обезбедиме сите решенија за печатење маици.UniPrint е добавувач на печатачи во КИНА.Со повеќегодишно искуство во оваа индустрија за дигитално печатење.Нашиот примарен клуч е квалитетен производ и квалитетна услуга.UniPrint секогаш се обидува да им обезбеди на клиентите висок квалитет, брза испорака и најпријателска услуга во Кина.Ние секогаш го одржуваме концептот дека долгорочните деловни односи се засноваат на задоволството на клиентите преку квалификувани производи и супериорни услуги по продажбата.

  Едношалтерско решение

  UniPrint обезбедува комплетно решение за дигитално печатење DTG под еден покрив.UniPrint може да ви помогне без разлика дали ви треба печатач DTG или опрема за поддршка, како што се грејач на тунели, топлина во фиоки или алатки за предтретман.

  Навремена служба за корисници

  UniPrint ви обезбедува навремена корисничка поддршка.Може да се поврзете со нас 24/7 преку WhatsApp, WeChat, е-пошта и телефонски повици.Контактирајте со нашиот стручен персонал за да ја дознаете цената на печатачот DTG и неговата испорака.

  Политика за гаранција

  Добивате една година гаранција за производствени дефекти.UniPrint ќе обезбеди бесплатна поправка во овој период.Деловите за системот за мастило/додатоци не се покриени со гаранција.Добивате и бесплатни онлајн упатства за инсталација и одржување на печатачот.

  Повеќе начини на плаќање

  Во UniPrint ви обезбедуваме практични начини на плаќање.Ние прифаќаме плаќање преку Western Union, T/T, PayPal итн. Можете да платите преку кој било медиум што сакате.

  Меѓународен стандард за пакување

  UniPrint ги следи меѓународните стандарди за пакување.Ве уверуваме дека печатачот ќе го добиете безбедно кај вас.Ние користиме дрвени кутии за пакување на машината за печатење.Тоа го спречува оштетувањето за време на транспортот.

  Навремена испорака

  UniPrint е посветена на испорака на производите навреме.Во зависност од вашата локација и начинот на испорака што ќе го изберете, може да очекувате да добиете печатач DTG во рок од 3 до 4 недели. Запомнете, приспособените печатачи може да потраат малку подолго.

  Изложба

  Најчесто поставувани прашања

  Што е печатач DTG?

  DTG или печатачот директно до облека ви овозможува да печатите директно на облеката.Користи мастило за текстилни пигменти директно на памучни маици.Како резултат на тоа, немате проблеми како што се лупење, пукање и искривување на отпечатокот.Тоа е идеална инвестиција за мали и средни бизниси кои сакаат да креираат прилагодена памучна облека за своите клиенти.

  Колкав е животниот век на печатењето DTG?

  Ако печатите прецизно, печатењето DTG може да издржи над 50 перења.Повеќето од вашите клиенти ќе го сметаат за задоволително под услов претходно да го обработите текстилот.

  Која е разликата помеѓу печатачот DTG и печатачот за сублимација?

  DTG печатачот ви овозможува да печатите директно на облеката.Од друга страна, печатењето со сублимација вклучува печатење на хартија за пренос на топлина за сублимација.Накратко, отпечатокот го пренесувате од хартијата на крпата.

  Каква опрема ми е потребна за да започнам бизнис со печатење DTG?

  Печатачот DTG е одлична инвестиција ако сакате да воспоставите бизнис за прилагодување на маици на ниско ниво.Печатењето DTG не бара огромни инвестиции.Освен во печатачот DTG и неговите додатоци, можете да инвестирате во машина за предтретман и топлинска преса/грејач за фиоки/ сушење тунели за греење.

  Ако сте само стартап и печатите облека во мал волумен, можете да ја обработувате облеката рачно или со помош на пиштол за прскање.Слично на тоа, топлинската преса е соодветна за мала серија облека.Опремата за греење на фиоки и тунели за сушење е дизајнирана за печатење со голем волумен

  Со DTG печатач, колку бои можам да испечатам?

  Нема ограничување во боја во печатењето DTG.UniPrint DTG печатачот има 8 бои + систем за бело мастило.Овие бои се цијан, магента, жолта, црна, портокалова, црвена, зелена и сина.Печатачот може да генерира милиони нови бои со мешање на овие осум бои.Белото мастило ви помага да печатите на облека со темна боја.Креирате бел слој како основа и потоа печатите други бои на него.

  Која е цената на печатачот DTG?

  Па, нема директен одговор на ова.Цената на печатачот DTG зависи од квалитетот на печатењето, потеклото, трошоците за испорака и многу повеќе.Кинеските DTG печатачи се подостапни од европските печатачи.Кина има изобилство на суровини што се користат за производство на печатачи DTG.Понатаму, цената на работната сила е конкурентна во Кина.За да купите достапен, но сепак висококвалитетен печатач DTG, можете да контактирате, пишете ни накрин@uniprintcn.com.

  Може ли да користам печатач DTG на сите видови текстилни материјали?

  Не, печатачот DTG не поддржува печатење на сите видови текстилни материјали.Принтот е погоден за изработка на памук и други природни ткаенини како свила, лен, итн. Процентот на памук треба да биде најмалку 60%.

  Како да одржувате печатач DTG?

  Како и традиционалниот печатач, печатачот DTG не бара значително одржување.Вршете редовни чекори за чистење и одржување дадени во прирачникот.Дополнително, продолжете да го користите печатачот за да избегнете затнување на печатењето.

  Што друго можете да печатите со печатач DTG освен маици?

  Освен памучни маици, можете да печатите престилки, дуксери, фармерки, торби, свилени шалови, поло, торби за носење, влошки за глувчето и многу повеќе.

  Дали е тешко инсталирањето на печатач DTG?

  Не, наместо тоа, тоа е едноставен процес.UniPrint ќе ви обезбеди целосно зајакнат DTG печатач.Мора да инсталирате работи како кабел за напојување, глава за печатење итн. Следно, наполнете го мастилото и сте подготвени.. Ќе ви обезбедиме сеопфатни упатства и видео за инсталација.